Огляд законодавства з соціальних питань

                01.06.2023 Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову № 546 «Про тимчасове переміщення (евакуацію) дітей та осіб, які проживають або зараховані до закладів різних типів, форм власності та підпорядкування на цілодобове перебування, та їх повернення»

          Серед основних новел документу – запровадження механізму евакуації статусних дітей, а у разі виїзду їх за межі України – повернення на Батьківщину. Цей процес буде відбуватися відповідно до чіткого плану, який розроблятиметься на підставі форми, затвердженої спільним наказом Мінсоцполітики, Мінреінтеграції та МВС.

         Тобто, для кожного факту повернення буде складено індивідуальний план зі строками та відповідальними виконавцями.

Також за результатами вивчення питання про повернення складатиметься акт про відповідність будівлі закладу усім вимогам щодо безпеки й можливості здійснення догляду за дітьми.

Згаданий план та акт є обов’язковими складовими при ухваленні рішення про повернення.

Крім того, рішення обласних військових адміністрацій про повернення дітей буде погоджуватися із Нацсоцслужбою.

Усі спірні питання, які виникатимуть у зв’язку з евакуацією або поверненням в Україну дітей, будуть вирішуватися на засіданнях Координаційного штабу.

 

01.06.2023 Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову № 547 «Про внесення змін до Порядку надання статусу дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів»

Внесено зміни до Порядку надання статусу дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів. Розширено права на отримання статусу дитини, постраждалої внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів, з території Донецької та Луганської областей до території всієї України для отримання безкоштовного харчування, а також у майбутньому для можливості отримати компенсації від РФ.

01.06.2023 Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову № 576 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо провадження діяльності з усиновлення та влаштування дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, в сім’ї громадян України під час воєнного стану»

Внесено зміни до Порядку провадження органами опіки та піклування діяльності, повʼязаної із захистом прав дитини; Положення про прийомну сімʼю; Положення про дитячий будинок сімейного типу; та до Порядку провадження діяльності з усиновлення та здійснення нагляду за дотриманням прав усиновлених дітей. Врегульовано питання влаштування дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, які були тимчасово переміщені (евакуйовані) із закладів (незалежно від типу, форми власності та підпорядкування), за межі України, у прийомні сімʼї, дитячі будинки сімейного типу та повернення таких дітей в Україну; усиновлення дітей, які були тимчасово переміщені (евакуйовані) із закладів (незалежно від типу, форми власності та підпорядкування), за межі України, громадянами України, які проживають в Україні; усиновлення в одну сімʼю братів і сестер, які були розʼєднані під час тимчасового переміщення (евакуації) одного з них за межі України. Надано можливість іноземцям, які перебувають у шлюбі

з громадянинами України, усиновити дитину свого подружжя під час воєнного стану. Передбачено взяття дітей на облік з усиновлення у випадках, коли служба у справах дітей не здійснює своїх повноважень або не має доступу до Єдиного банку даних про дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, і сімʼї потенційних усиновлювачів, опікунів, піклувальників, прийомних батьків, батьків-вихователів тощо.

01.06.2023 Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову № 553 «Деякі питання організації працевлаштування осіб з інвалідністю»

Затверджено Порядок надання державній службі зайнятості інформації, необхідної для організації працевлаштування осіб з інвалідністю. Внесено зміни до постанов КМУ від 13.01.2007 N 70 «Деякі питання реалізації норм Законів України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» та «Про зайнятість населення» та від 01.02.2015 N 96 «Про затвердження Положення про Державну службу України з питань праці». Визнано такими, що втратили чинність, Порядок реєстрації підприємств, установ, організацій та фізичних осіб, що використовують найману працю, та Порядок подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування осіб з інвалідністю та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування. Знято з Держпраці повноваження зі здійснення державного контролю за додержанням підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських обʼєднань осіб з інвалідністю, фізичними особами, які використовують найману працю, законодавства про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю в частині реєстрації у Фонді соціального захисту осіб з інвалідністю та подання звітів про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю.

02.06.2023 Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову № 561 «Про внесення зміни до пункту 3 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням»

Внесено зміни до Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням. Доповнено перелік поважних причин, відповідно до якого під час обчислення середньої заробітної плати для розрахунку страхових виплат календарні дні, не відпрацьовані з цих причин, виключаються із розрахункового періоду застрахованої особи, періодом, протягом якого працівник проходив строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період або проходив військову службу за контрактом під час дії особливого періоду на строк до його закінчення або до дня фактичного звільнення, коли за ним не зберігався середній заробіток за такий період і не сплачувався роботодавцем єдиний внесок.

06.06.2023 Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову №568 « Про внесення змін до Порядку надання роботодавцю компенсації витрат на оплату праці за працевлаштування внутрішньо переміщених осіб внаслідок проведення бойових дій під час воєнного стану в Україні»

Внесено зміни до Порядку надання роботодавцю компенсації витрат на оплату праці за працевлаштування внутрішньо переміщених осіб внаслідок проведення бойових дій під час воєнного стану в Україні. Уточнено, що компенсація надається роботодавцю за працевлаштування BПО, які отримали статус після введення Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 воєнного стану. Організовано моніторинг збереження зайнятості працівників центрами зайнятості. Передбачено врахування податкової звітності за останній звітний період на дату подання заяви на отримання компенсації

Всеукраїнська програма ментального здоров’я «Ти як?»: куди звертатися за допомогою

Після початку повномасштабного вторгнення російської федерації в Україну психологічний стан населення нашої країни різко погіршився. Згідно з останнім соціологічним опитуванням, понад 90% українців мають хоча б один із симптомів тривожних розладів, а 40-50% потребують психологічної підтримки різної інтенсивності.

При цьому 66% українців навіть не знають, куди вони могли б звернутися по допомогу в разі необхідності. Всеукраїнська програма ментального здоров’я «Ти як?», створена за ініціативою першої леді Олени Зеленської, покликана це змінити. 

Мета програми — навчити українців піклуватися про своє ментальне здоров’я та показати інструменти, що допоможуть подолати тривожні або стресові стани. А ще — реновація системи психосоціальної підтримки, щоб зробити психосоціальну послугу доступною. У межах програми створили спеціальну платформу «Ти як?». Там можна знайти телефони профільних установ, які діють у сфері охорони ментального здоров’я, корисні посилання, поради, техніки та методики, що допоможуть піклуватися про свій психологічний стан. 

Також діють гарячі лінії, де можна швидко отримати допомогу спеціалістів у найважчі моменти:

Лінія Національної психологічної асоціації — 0 800 100 102. Телефонувати можна щодня з 10:00 до 20:00. Номери для зв'язку з-за кордону доступні за посиланням.

Урядова гаряча лінія — 1545;

з питань протидії торгівлі людьми — 1545; 

з питань протидії домашньому насиллю — 1547. Працює цілодобово. 

Лінія міжнародної гуманітарної організації “Людина в біді” — 0 800 210 160. Доступна цілодобово.

Лінія емоційної підтримки МОМ — 0 800 211 444. Доступна щодня з 10:00 до 20:00.

Лінія запобігання самогубствам Lifeline Ukraine — 7333. Працює цілодобово.

Лінія кризової допомоги та підтримки Українського ветеранського фонду при Мінветеранів — 0 800 33 20 29. Телефонувати можна цілодобово.

Національна гаряча лінія з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та гендерної дискримінації ГО «Ла Страда-Україна» — 0 800 500 335 (з мобільного або стаціонарного) або 116 123 (з мобільного). Гаряча лінія доступна цілодобово.

Національна гаряча лінія для дітей та молоді ГО «Ла Страда-Україна» — 0 800 500 225 (з мобільного або стаціонарного) або 116111 (з мобільного). Телефонувати можна цілодобово. 

Супровід розробки та впровадження Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?» за ініціативою Олени Зеленської забезпечує Координаційний центр з психічного здоров'я при Кабінеті Міністрів України за експертного партнерства та підтримки ВООЗ. Майданчиком для ухвалення рішень є Міжвідомча координаційна рада Кабінету Міністрів України.

Роз'яснення ПФУ: Чи можна оформити лікарняний під час так званого “простою”

Простій – це зупинення роботи, викликане відсутністю організаційних чи технічних умов, необхідних для виконання роботи, або іншими обставинами (стаття 34 Кодексу законів про працю України).

У свою чергу умови надання допомоги по тимчасовій непрацездатності визначає Закон України “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування”.

Допомога по тимчасовій непрацездатності надається як повна або часткова компенсація втрати заробітної плати у разі настання страхового випадку, адже заробітна плата – це винагорода, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану роботу.

При цьому оплата простою не з вини працівника віднесена до гарантійних і компенсаційних виплат фонду додаткової заробітної плати у складі оплати за невідпрацьований час. Тобто при оголошенні простою не з вини працівника роботодавець зобов’язаний оплачувати людині заробітну плату з розрахунку не нижче від двох третин тарифної ставки встановленого працівникові розряду (окладу) за період знаходження працівника в простої. 

Слід враховувати те, що тимчасова непрацездатність людини відповідно до медичного висновку – це непрацездатність внаслідок захворювання, травми або інших причин (вагітність та пологи, карантин тощо), яка має тимчасовий зворотний характер під впливом лікування, реабілітації, інших заходів медичного характеру та триває до відновлення працездатності або до закінчення причин, які унеможливлюють виконання роботи. А оскільки під час простою відбувається зупинення роботи, у працівника у разі хвороби або травми, тривалість якої співпадає з часом простою, стан тимчасової непрацездатності не настає. 

Крім того, у разі настання страхового випадку в період перебування працівника у простої, втрати заробітної плати не відбувається, тому здійснювати виплату допомоги по тимчасовій непрацездатності як компенсацію втраченого заробітку немає підстав. 

Водночас у разі необхідності виходу працівника на роботу під час простою підприємства згідно з графіком роботи та настання у цей день тимчасової непрацездатності, внаслідок якої працівник втрачає за ці дні заробітну плату, допомога по тимчасовій непрацездатності має оплачуватися працівнику на загальних підставах.

МОЗ: Цивільні українці, які постраждали під час повномасштабної війни, мають право на встановлення двох причин інвалідності

Цивільна особа, яка постраждала під час повномасштабної війни від вибухових речовин, боєприпасів і військового озброєння, отримавши інвалідність, має право на встановлення двох причин інвалідності і вибирає одну із них: «особа з інвалідністю внаслідок війни» або «постраждалий внаслідок дії вибухонебезпечних предметів».

Верховна Рада України 12 січня 2023 року прийняла Закон України № 2864, яким внесено зміни до статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», що вступив у дію з 5 лютого 2023 року.

Медико-соціальні експертні комісії (МСЕКи) можуть встановлювати причину – «особа з інвалідністю внаслідок війни» – на підставі висновку міжвідомчої комісії, яка працює при Міністерстві у справах ветеранів України. Положення про діяльність міжвідомчої комісії, перелік документів, період засідання розміщено на сайті Мінветеранів.

Крім того, цивільні особи, які постраждали внаслідок дії вибухонебезпечних предметів, мають право на отримання причини інвалідності як «постраждалі внаслідок дії вибухонебезпечних предметів» відповідно до Закону України «Про протимінну діяльність в Україні». Ця причина інвалідності встановлюється медико-соціальними експертними комісіями на підставі витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань про відкриття кримінального провадження стосовно факту одержання постраждалою особою поранення чи інших ушкоджень здоров’я від вибухонебезпечних предметів.

Перелік вибухонебезпечних предметів визначено статтею 1 Закону України «Про протимінну діяльність в Україні». Відповідно до статті 10 цього Закону допомога постраждалим особам передбачає надання медичної, психологічної, професійної та соціальної допомоги з метою зменшення наслідків ушкоджень, спричинених вибухонебезпечними предметами. Цим Законом також передбачається виплата постраждалим особам одноразової компенсації за шкоду, заподіяну здоров’ю, та щорічної допомоги на оздоровлення у сумі, порядок призначення і виплати якої затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 29 вересня 2021 року № 1020 «Деякі питання призначення і виплати одноразової компенсації та щорічної допомоги, передбачених Законом України “Про протимінну діяльність в Україні”».