УВАГА! НЕБЕЗПЕЧНЕ ПОВОДЖЕННЯ З ПІРОТЕХНІЧНИМИ ЗАСОБАМИ ПРИЗВОДИТЬ ДО ТРАВМУВАННЯ (ЗАГИБЕЛІ) ГРОМАДЯН
Наближаються новорічні свята! Ну, а які свята без феєрверків? Багато хто з нас не уявляє собі свята без салютів, феєрверків, хлопавок та бенгальських вогнів, адже вони створюють особливий святковий настрій. В наші дні феєрверки стають невід’ємною частиною розваг, які влаштовуються з нагоди будь-яких урочистих подій.
Але, купуючи піротехнічні засоби, ми часто не замислюємося про небезпеку, яку несе необережне поводження з ними. Часто ми не приділяємо належної уваги елементарним правилам безпеки при поводженні з піротехнікою. Найчастішою травмою, одержуваної при використанні петард, хлопавок і бенгальських вогнів, є опіки.
Звертаємо увагу, щоб не травмувати ні себе, ні оточуючих, треба чітко дотримуватися інструкцій, якими повинні бути забезпечені всі піротехнічні вироби. Інструкція має бути українською мовою! В іншому разі – не купуйте, бо не сертифікований виріб невідомого походження є небезпечним для здоров'я та життя людини.
Продаж та безпечне використання піротехнічних засобів визначено вимогами Технічного регламенту піротехнічних виробів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.12.2011 № 839, в якому передбачено:
- - класифікація піротехнічних засобів;
- - вікові обмеження;
- - вимоги до безпечності при використанні;
- - їх маркування, пакування та транспортування;
- - процедура оцінки їх відповідності до Європейських стандартів.
Тому, купувати піротехніку можна лише в спеціалізованих магазинах. Продавати піротехніку з лотка на вулиці та на ринку заборонено, а купувати в цих місцях небезпечно.
Під час купівлі піротехнічного виробу, поцікавтесь у продавця наявністю декларації виробника про відповідність на виріб, перевірте його термін придатності, зверніть увагу на цілісність упаковки, наявність відповідного маркування українською мовою.
Щоб уникнути небезпечних ситуацій і не затьмарити собі свято нагадуємо батькам та дітям прості правила безпеки при поводженні з піротехнікою:
‒ не можна носити піротехнічні вироби в кишенях;
‒ не можна спалювати піротехніку в багатті;
‒ не можна розбирати піротехнічні вироби та піддавати їх механічним впливам;
‒ не допускайте відкритого вогню в приміщенні, де зберігається піротехніка;
‒ розташовуйте піротехніку далеко від нагрівальних приладів;
‒ пам’ятайте, що піротехнічні вироби бояться вогкості, і це може відбитися на їх роботі;
‒ будь-яку піротехніку треба запалювати на відстані витягнутої руки.
Бенгальські вогні, як і будь-яка піротехніка, є вогненебезпечними. Застосовувати бенгальські вогні треба тільки після ретельного огляду на предмет пошкоджень та ознайомлення з інструкцією. Незважаючи на буденність, бенгальський вогонь дуже красивий (а головне доступний) феєрверк.
Використовувати бенгальську свічку рекомендується, тримаючи в руці за вільну від піротехнічного складу частину. Кут нахилу повинен бути 30-45 градусів.
А кольорові бенгальські свічки слід застосовувати тільки на відкритому повітрі, поза приміщеннями, тому що в складі піротехнічного засобу, використовуваного при їх виготовленні, присутні агресивні окислювачі, що виділяються продуктами горіння.
Пам’ятайте, горючі речовини та порох, які входять до складу піротехнічних виробів, дуже небезпечні. При необережному поводженні з ними або неправильному зберіганні вони легко розгоряються, що може призвести до пожежі. Тому, існують загальні правила, які обов'язково необхідно виконувати:
- піротехнічні вироби зберігати слід в недоступних для дітей місцях, подалі від нагрівальних приладів та відкритого вогню;
- відстань від місця феєрверку до поруч розташованих будівель, споруд, повинна бути не менше ніж 100 метрів;
- кидати приведені в дію піротехнічні вироби під ноги перехожих, із вікон та балконів, здійснювати феєрверки з дахів та інші дії, від яких можуть постраждати люди або майно;
- небезпечно влаштовувати феєрверк перебуваючи у нетверезому стані та при цьому палити.
У разі неспрацювання піротехнічної установки ні в якому разі не запускайте її повторно, а також не розбирайте її для того, щоб з’ясувати причину несправності, адже це може призвести до травмування.
І головне - дітям самостійно придбавати та користуватися піротехнічними виробами заборонено!
Попереджаємо! Кодексом України про адміністративні правопорушення передбачена відповідальність за порушення порядку виробництва, зберігання перевезення, торгівлі та використання піротехнічних засобів (ст.195-6 КУпАП) – тягне за собою накладення штрафу від тридцяти п'яти до шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (штраф від 595 грн до 1700 грн) з конфіскацією піротехнічних засобів
Сподіваємося, що дотримання цих нескладних правил дозволить вам уникнути неприємностей в новорічні свята і зробить їх щасливими і радісними.