Головна / Оголошення / Снігова лавина

Снігова лавина

Снігова лавина – неконтрольована значна маса снігу, що сходить із гірського схилу і рухається до низу з великою швидкістю.

За статистикою, найчастіше лавини сходять із крутих схилів, нахил котрих – більше 30 градусів, у разі відсутності чагарників та дерев снігові маси можуть зійти і при куті 20 градусів. На схилах 40 і більше градусів – сніг сходе після кожного снігопаду.

Під час сходження сухий сніговий потік рухається зі швидкістю 20-70 м/с (може становити до 125 м/с), мокрі лавини – рухаються зі швидкістю 10-20 м/с (до 40 м/с).

Фактори небезпеки лавин: завалювання сніговою масою людей, що супроводжується значною кількістю травмувань і загибеллю, руйнування будинків, споруд, доріг, мостів, інженерних споруд, систем життєзабезпечення, знищення довкілля.

Падіння лавин зазвичай супроводжується своєрідним свистом низького тону (при падінні сухого снігу), шкребінням (при падінні мокрого снігу) або оглушливим шумом (при виникненні повітряної хвилі).

Розміри лавин можуть бути від декількох десятків до декількох мільйонів кубометрів тонн.

Сила удару лавини може досягати до 40 т/м3, а при наявності в лавині чужорідних включень – до 200 т/м3.

 

Рятувальники наполягають відмовитися від походу в гори у разі негоди!

 

Рекомендації для мандрівників:

не виходьте у гори в снігопад та негоду; вивчайте перед мандрівкою маршрут свого руху; стежте за попередженнями рятувальників та зміною погоди; запам'ятайте, що найбільш небезпечний період сходження лавин - весна та літо, від 10-ї години ранку до заходу сонця; уникайте місць можливого сходження лавин.

 

Дії у разі сходження снігової лавини:

зберігайте спокій, уникайте паніки; почувши шум снігової лавини, що наближається, негайно заховайтеся за скелю, дерево, ляжте на землю, захистіть руками голову, притисніть коліна до живота, орієнтуючи своє тіло за рухом лавини і дихайте через одяг.

 

Вас захопила та зносить лавина:

відкинути від себе усе зайве (речі) та прийняти горизонтальне положення стосовно напрямку сходження лавини поки снігова маса лавини сунеться донизу, намагайтесь плаваючими рухами вибратися і утримуватися на поверхні, адже зупинившись, сніг відразу ущільнюється. навколо обличчя утворіть вільний простір від снігової навали, щоб мати змогу дихати; не кричіть, якщо ви виявились всередині лавини, сніг повністю поглинає звуки, а крик та рухи лише позбавлять вас сил, кисню та тепла; повідомте своїх родичів, рятувальну службу про свій стан та приблизне місцеперебування; не панікуйте та не дозволяйте собі заснути; пам'ятайте, що вас шукають і можуть врятувати протягом деякого часу.

 

Якщо ви вибрались із лавинного снігу:

зберігайте спокій; за можливістю надайте допомогу постраждалим; допоможіть, при потребі, рятувальникам у пошуці і рятуванні потерпілих.

 

У разі виникнення небезпеки одразу телефонуйте до рятувальників за номером телефону «101»!