Вся правда про ремонти…
Перелік робіт та послуг, які нам пропонує сьогодні ринок є досить різноманітним. Це і послуги з пошиття одягу та взуття, виготовлення та ремонт меблів, пасажирські перевезення, ремонтні роботи тощо. Однак якщо ринок послуг є настільки насиченим, то у споживача виникає справедливе питання: А хто ж є їх безпосереднім виконавцем? Чи це приватний підприємець або організація, чи взагалі – звичайна фізична особа, яка таким чином вирішила підзаробити? Нажаль, це питання досить часто залишається без відповіді як для самого споживача таких робіт, так і для «найманих» працівників, що задіяні у виконанні (наданні) певного виду робіт (послуг).
Якщо ж звернути увагу на вартість тих або інших послуг, то слід зазначити, що вона є також різноманітною, як і її перелік. Враховуючи вартість робіт та особливість їх виконання, сьогодні вважаємо за доцільне зупинитися саме на ремонтно-будівельних роботах і приділити їм особливу увагу. Це також пов’язано і з тим, що з кожним днем з цього питання надходять чисельні звернення від мешканців нашого міста. Комусь неякісно виконали ремонт або заміну системи водопостачання, у когось виконавець не хоче усувати виявлені недоліки, а у когось взяв кошти і не приступив до виконання робіт. Таких питань, що виникають у споживачів після спілкування з виконавцями, можна наводити безліч, однак не це є нашою метою.
Як захистити себе від «горе-підприємця» і що необхідно знати грамотному споживачеві перед тим, як замовляти виконавців ремонтних або оздоблювальних робіт, про це розповімо далі.
Для початку беремо в руки будь-яку міську рекламну газету і починаємо телефонувати, шукаючи будівельників. Кількість фірм, які пропонують виконати ремонтні роботи, замінити сантехніку, побудувати будь-який об’єкт безліч. Тільки в одному з видань можна нарахували понад 200 пропозицій.
Як з такою кількістю підприємців правильно зорієнтуватися, вибрати саме того суб’єкта, що якісно виконає роботи та ще й гарантію відповідну надасть?
С початку необхідно засвідчитись, чи дійсно це є реальний виконавець, чи це є просто фізична особа, яка вирішила примножити свій капітал. Для цього треба поцікавитися наявністю офісного приміщення, куди б ви змогли звернутись для отримання необхідної інформації, консультацій та ознайомитися з діяльністю підприємства, переліком раніше виконаних замовлень тощо.
Чим необхідно поцікавитись в першу чергу?
В зв’язку з останніми змінами у законодавстві, що регулює діяльність суб’єктів господарювання у сфері будівництва, ремонтно-монтажні роботи віднесено до переліку робіт, що підлягають обов’язковому ліцензуванню. До таких робіт віднесено:
- - опорядження фасадів і приміщень;
- - встановлення вікон, вітрин, вітражів, зенітних ліхтарів, дверей, воріт тощо;
- - облицювання приміщень (стель, підлог);
- - улаштування покрівель;
- - ліпні, малярні, шпалерні роботи;
- - монтаж водопроводу та каналізації, опалення, вентиляції і кондиціонування повітря, системи газопостачання та газообладнання тощо.
Таким чином, перше, на що необхідно звернути увагу, це на наявність документу про державну реєстрацію та ліцензії на певний вид діяльності. Ці документи дають право суб’єкту здійснювати свою діяльність та виконувати відповідні види робіт.
У тому випадку, якщо у суб’єкта відсутня ліцензія, то споживачеві необхідно самостійно зробити висновок про рівень професіоналізму та можливу якість виконаних робіт.
Без наявності вказаних документів особа не має права здійснювати підприємницьку діяльність і виконувати ремонтно-будівельні роботи.
Що повинно бути зазначено у договорі?
По-перше, це загальна (вступна) частина. В ній зазначається, хто є замовником, а хто є виконавцем (з зазначенням номеру свідоцтва про державну реєстрацію та номеру ліцензії).
Потім повинен бути визначений предмет договору, чи це є ремонт приміщення (з зазначенням адреси розташування), чи це є виконання певного виду робіт (монтаж гіпсокартону, заміна системи водопостачання, опалення тощо).
Обов’язково повинні бути визначені вартість, терміни початку та закінчення робіт, їх обсяг (бажано з конкретизацією робіт), порядок прийму виконаних робіт та відповідальність сторін за порушення умов договору.
Невід’ємною частиною договору є реквізити сторін. Під час підписання угоди споживач повинен звернути особливу увагу на те, щоб в реквізитах були зазначені:
- - найменування підприємства-виконавця;
- - його юридична адреса та контактні телефони;
- - ПІБ керівника організації;
- - печатка.
Вказані данні вам будуть необхідні у разі невиконання виконавцем умов договору та звернення до суду з позовною заявою про відшкодування моральних та матеріальних збитків.
Інформація для роздуму: деякі суб’єкти підприємницької діяльності пропонують видати всі документи по закінченню робіт, надавати чеки, взагалі не заключати ніяких договорів тощо. В такому випадку споживач свідомо іде на ризик взагалі не отримати ніяких документів, що підтверджують факт виконання ремонтних робіт.
Як бачимо з всього вище переліченого, вибрати виконавця монтажно-будівельних робіт не так вже й важко. Перевіривши наявність дозвільних документів, уклавши письмову угоду, ви, як споживач послуг, матимете гарантію того, що порушені права можуть бути захищені відповідними органами та відшкодована завдана вам шкода.