Головна / Оголошення / КРИВОРІЗЬКА МІСЬКА РАДА ВИКОНАВЧИЙ КОМІТЕТ ПРОЄКТ РІШЕННЯ "Про встановлення тарифів на послуги з перевезення пасажирів та багажу автобусними маршрутами загального користування в м. Кривому Розі"

КРИВОРІЗЬКА МІСЬКА РАДА ВИКОНАВЧИЙ КОМІТЕТ ПРОЄКТ РІШЕННЯ "Про встановлення тарифів на послуги з перевезення пасажирів та багажу автобусними маршрутами загального користування в м. Кривому Розі"

 

КРИВОРІЗЬКА МІСЬКА РАДА

ВИКОНАВЧИЙ КОМІТЕТ

ПРОЄКТ РІШЕННЯ

 

Про встановлення тарифів на послуги з перевезення пасажирів та багажу автобусними маршрутами загального користування в м. Кривому Розі

Ураховуючи звернення автоперевізників і розрахунки тарифів на послуги  з перевезення пасажирів та багажу автобусними маршрутами загального користування в м. Кривому Розі; керуючись Законами України «Про правовий режим воєнного стану», «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про транспорт», «Про автомобільний транспорт», «Про ціни і ціноутворення», Наказом Міністерства транспорту та зв’язку України від 17 листопада 2009 року №1175 «Про затвердження Методики розрахунку тарифів на послуги пасажирського автомобільного транспорту»; виконком міської ради вирішив:

  1. Установити тарифи на послуги з перевезення пасажирів та багажу автобусними маршрутами загального користування в м. Кривому Розі, що здійснюють перевезення в режимах «звичайний», «експрес» та «маршрутне таксі»:

 

1.1 №№5, 20, 21, 50 та 71 у розмірі до 13 грн. за 1 поїздку;

1.2 №14 у розмірі до 17 грн. за 1 поїздку;

1.3 іншими маршрутами в розмірі до 15 грн. за 1 поїздку.

 

  1. Визнати таким, що втратило чинність, рішення виконкому міської ради від 16.02.2022 №104 «Про встановлення в м. Кривому Розі тарифів на послуги з перевезення пасажирів та багажу автобусними маршрутами загального користування».

 

  1. Управлінню транспорту та телекомунікацій виконкому Криворізької міської ради забезпечити:

3.1     інформування населення міста про зміст рішення у термін, передбачений чинним законодавством України;

3.2     виконання заходів щодо проведення відстеження результативності рішення в строки, визначені Законом України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності»;

 

3.3     оприлюднення звіту з відстеження результативності рішення в термін та спосіб, визначені чинним законодавством України.

 

  1. Контроль за виконанням рішення покласти на заступника міського голови відповідно до розподілу обов’язків.

Про відстеження результативності регуляторного акта

Відповідно до Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» з 01.11.2022 року у місячний термін відповідальним (управлінням транспорту та телекомунікацій виконкому Криворізької міської ради) за підготовку проєкту регуляторного акта - рішення виконкому міської ради «Про встановлення тарифів на послуги з перевезення пасажирів та багажу автобусними маршрутами загального користування в м. Кривому Розі» здійснюються заходи з базового відстеження його результативності за показниками:

-   розмір надходжень до державного та місцевих бюджетів і державних цільових фондів, пов'язаних з дією акта;

-   кількість суб'єктів господарювання, на яких поширюватиметься дія акта;

-   розмір коштів і час, що витрачатимуться суб'єктами господарювання та/або фізичними особами, пов'язаними з виконанням вимог акта: ознайомлення з вимогами регуляторного акта;

-   рівень поінформованості суб'єктів господарювання та/або фізичних осіб з основних положень акта;

-   кількість звернень громадян до органів місцевого самоврядування з питання недотримання автоперевізниками тарифів на послуги з перевезення пасажирів та багажу автобусними маршрутами  загального користування;

-   кількість звернень суб’єктів господарювання - перевізників до органів місцевого самоврядування, у зв’язку зі зміною умов виробничої діяльності та реалізації послуг, що не залежать від господарської діяльності перевізника, у тому числі в разі зміни вартості палива більш ніж на 10%.

Зауваження та пропозиції в письмовій формі приймаються з 01.11.2022 в місячний термін:

-   управлінням транспорту та телекомунікацій виконкому Криворізької міської ради (поштова адреса: 50101, м. Кривий Ріг, пл. Молодіжна, 1, каб. 365, тел. (0564) 92-02-75, електронна адреса: vtiz@kr.gov.ua);

-   управлінням розвитку підприємництва виконкому Криворізької міської ради (поштова адреса: 50101, м. Кривий Ріг, пл. Молодіжна, 1, каб. 510, тел. (056) 493-08-71, електронна адреса: urp@kr.gov.ua).

а також на електронні поштові скриньки виконкому Криворізької міської ради mvk99@kr.gov.ua і виконкомів районних у місті рад Металургійної, Довгинцівської, Покровської, Інгулецької, Саксаганської, Тернівської, Центрально-Міської: dzr_vk@ukr.net, dlgr@dlgr.gov.ua, vk@pokrovkr.gov.ua, ing.zagal104@ing-org.gov.ua, srvk@srvk.gov.ua, trnvk@trnk.gov.ua, cg-ispolkom-zag@vykonkom-tsmkr.gov.ua

 

АНАЛІЗ

регуляторного впливу до проєкту регуляторного акта – рішення виконкому міської ради «Про встановлення тарифів на послуги з перевезення пасажирів та багажу автобусними маршрутами загального користування в м. Кривому Розі»

 

  1. Визначення проблеми

 

Аналіз регуляторного впливу до проєкту рішення виконкому міської ради «Про встановлення тарифів на послуги з перевезення пасажирів та багажу автобусними маршрутами загального користування в м. Кривому Розі» підготовлено згідно із Законом України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» з урахуванням вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 11 березня 2004 року №308 «Про затвердження методик проведення аналізу впливу та відстеження результативності регуляторного акта», зі змінами (надалі – Постанова №308).

На теперішній час у місті діє рішення виконкому міської ради від 16.02.2022 №104 «Про встановлення в м. Кривому Розі тарифів на послуги з перевезення пасажирів та багажу автобусними маршрутами загального користування», яким установлено тариф на ці послуги до 10 грн. за 1 поїздку.  

Питання перевезення пасажирів громадським транспортом є сферою загальних інтересів підприємців, органів місцевої влади та членів Криворізької міської територіальної громади, а саме: для підприємців – це здійснення господарської діяльності з метою отримання прибутку, для органів місцевої влади та членів Криворізької міської територіальної громади – вирішення питання комфортного своєчасного проїзду в межах міста.

У зв’язку з початком військової агресії Російської Федерації проти України Указом Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» на всій території України введено воєнний стан.

Завдання ударів агресором по об’єктам критичної інфраструктури України призвело до порушень логістики, збільшення вартості пально-мастильних матеріалів, запасних частин, та обслуговування автомобільного транспорту в цілому.

Також суттєво зросли витрати на цілу низку статей виробничої собівартості послуг, зокрема: зріст розміру мінімальної заробітної плати, відрахувань у фонди соціального страхування, вартості електроенергії, оренди, матеріалів тощо. Рівень зарплати водіїв автобусів є головною причиною відтоку вказаної категорії працівників до іншої сфери діяльності.

У зв’язку з нерентабельністю перевезень суб’єкти господарювання, які здійснюють пасажирські перевезення, не можуть в повному обсязі виконувати свої договірні зобов’язання, дотримання графіків руху на маршрутах та забезпечити безпеку руху, що в майбутньому може привести до дорожньо-транспортних пригод.

         Також, на пасажирські перевезення негативно вплинули карантинні обмеження, передбачені Постановою Кабінету Міністрів України  від 09 грудня 2020 року №1236 «Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CоV-19», зі змінами.

Указані проблеми поширюються на територію міста та впливають на всіх членів Криворізької міської територіальної громади, які користуються вказаним видом послуг, на органи місцевої влади та суб'єктів господарської діяльності, що здійснюють пасажирські перевезення.

Послуги з автобусних перевезень у місті надають 4 підприємства: Комунальне підприємство «Міський тролейбус», Товариства з обмеженою відповідальністю «Північ Транс», «Криворожтранс», Приватне підприємство «Одіум-Престиж» та 3 фізичні особи-підприємці. Щоденно на міських автобусних маршрутах загального користування перевозиться понад 152 тис. пасажирів. Орієнтовна кількість перевезених пасажирів залишилася на рівні минулого року.  

У зв’язку з тим, що було введено безоплатний проїзд у міському комунальному транспорті для всіх без винятку мешканців міста та внутрішньо переміщених осіб, значна  кількість людей працює «дистанційно», промислові під-приємства частково зупинили роботу, значно зменшився пасажиропотік у автоперевізників приватної форми власності.

Перевезення пасажирів комунальним транспортом здійснюється Комунальним підприємством «Міський тролейбус» 23 автобусами на 7 автобусних маршрутах. Діючий у міському комунальному автобусі загального користування тариф на перевезення пасажирів є одним з найнижчих в Україні – 4 грн.

Згідно з  рішенням міської ради від 27.04.2022 №1287 «Про надання права безоплатного проїзду в міському комунальному транспорті загального користування для всіх категорій громадян України, які перебувають на території Криворізької міської територіальної громади, на період дії воєнного стану в Україні» для всіх категорій громадян України, які перебувають на території Криворізької міської територіальної громади (внутрішньо переміщені особи, не мешканці міста тощо), на період дії воєнного стану в Україні було надано право безоплатного проїзду в міському комунальному транспорті загального користування.

Комунальне підприємство «Міський тролейбус» забезпечує облік перевезення всіх категорій громадян України, які перебувають на території Криворізької міської територіальної громади, на період дії воєнного стану в Україні. Облік зазначених пасажирів проводиться власною службовою карткою водія/кондуктора .

Приватними автопідприємствами міста перевезення пасажирів, яким чинним законодавством України надано право пільгового проїзду автомобільним транспортом, здійснюється за рахунок власної господарської діяльності. Відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2022 рік» видатки у вигляді субвенції з державного бюджету місцевим бюджетом не були передбачені, внаслідок чого відбулася незабезпеченість фінансовими ресурсами гарантованих державою громадянам соціальних пільг. У бюджеті Криворізької міської територіальної громади виділені кошти лише для підтримки життєдіяльності комунальних підприємств, а для забезпечення компенсації за пільгове перевезення мешканців міста в рухомому складі перевізникам приватної форми власності кошти не передбачені.

Відповідно до ст. 10 Закону України «Про автомобільний транспорт» тарифна політика в цій галузі має задовольняти підприємницький інтерес, забезпечувати розвиток автомобільного транспорту, сприяти вирішенню низки інших важливих завдань.

Механізм формування тарифів на послуги з перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування визначається Методикою розрахунку тарифів на послуги пасажирського автомобільного транспорту, затвердженою Наказом Міністерства транспорту та зв’язку України від 17 листопада 2009 року №1175 (надалі – Методика), зареєстрованою в Міністерстві юстиції України  27 листопада 2009 року за  №1146/17162.

Відповідно до пункту 1.6 Методики перегляд рівня тарифів має здійснюватися у зв’язку зі зміною умов виробничої діяльності та реалізації послуг, що не залежать від господарської діяльності перевізника, у тому числі в разі зміни вартості палива більш ніж на 10%.

За період дії рішення від 16.02.2022 №104 «Про встановлення в м. Кривому Розі тарифів на послуги з перевезення пасажирів та багажу автобусними маршрутами загального користування» змінилися умови виробничої діяльності та реалізації послуг, що не залежать від господарської діяльності перевізників.  Економічна ситуація, що склалася в останній час, призвела до суттєвого підвищення цін і безпосередньо впливає на собівартість надання послуг з перевезення пасажирів, а саме:

      підвищення розміру мінімальної заробітної плати;

      зростання цін на запчастини, шини, інструменти, акумуляторні батареї;

      зростання цін на теплоносії;

      зростання цін на оренду та забезпечення матеріально-технічної бази, що забезпечує виконання технологічних операцій;

      підвищення цін на охорону та послуги сторонніх організацій.

 

                                                                                                                                      Таблиця 1

Показник

 

Лютий 2022 року, грн

Жовтень 2022 року, грн

Підвищення, %

Дизельне паливо

30,00

55,00

83,33

Газ метан (м3)

38,00

48,00

26,3

Мінімальна заробітна плата

6 500

6 700

3,1

ПДФО (18%) + військовий збір (1,5%)

1267,5

1 306,5

3,1

 

Штучне утримання тарифів на міському пасажирському автомобільному транспорті на рівні лютого 2022 року є невиконанням ст.10 Закону України  «Про автомобільний транспорт» та призводе до погіршення фінансового стану автопідприємств-перевізників, втрати кваліфікованих працівників унаслідок недотримання належного рівня оплати праці та, як результат, ненадання громадянам послуг з пасажирських перевезень, відсутність належного ремонту та технічного обслуговування автотранспортних засобів.

Відповідно до ст. 29 Закону України «Про автомобільний транспорт» органи місцевого самоврядування можуть регулювати тариф на послуги пасажирського транспорту за умови компенсації витрат автомобільного перевізника.

У разі регулювання тарифів, з бюджету Криворізької міської територіальної громади необхідно буде виділити на компенсацію автомобільним перевізникам міських автобусних маршрутів загального користування різниці в тарифі значну суму. Орієнтовна сума виплат у разі утримання тарифів на попередньому рівні становитиме (зменшення на 5 грн. за 1 поїздку) – 275 млн грн.

З початку військової агресії Росії на всіх міських автобусних маршрутах загального користування не вистачає водійського складу для забезпечення безперебійної роботи міського громадського транспорту та на деяких маршрутах відсутні суб’єкти господарювання, які мають намір  впроваджувати діяльність у сфері пасажирських перевезень.

На підставі звернень перевізників та у зв’язку із зміною умов виробничої діяльності й реалізації послуг, що не залежать від господарської діяльності перевізників, виникла необхідність перегляду тарифу на перевезення пасажирів у міському автомобільному транспорті загального користування.

Дія регуляторного акта чітко регламентує відносини між громадою міста, суб’єктами господарювання у сфері надання послуг з перевезення пасажирів міським автотранспортом загального користування та органами місцевого само-врядування.

 

Основними групами (підгрупами), на які проблема здійснює вплив є:

  Таблиця 2

Групи (підгрупи)

Так

Ні

Громадяни

+

-

Держава, органи місцевого самоврядування

+

-

Суб’єкти господарювання, у тому числі  суб’єкти великого, середнього та малого підприємництва 

+

-

 

  1. Цілі державного регулювання

 

 

Цілями регулювання є створення умов для захисту пасажирів від необґрунтованого збільшення тарифів на надання транспортних послуг та автоперевізників від провадження збиткової господарської діяльності.

Індикатори досягнення цілей регуляторного акта:

кількісний – кількість звернень  громадян до органів місцевого самоврядування з питання недотримання автоперевізниками тарифів на послуги з перевезення пасажирів та багажу автобусними маршрутами загального користування та кількість звернень суб’єктів господарювання – перевізників до органів місцевого самоврядування у зв’язку зі зміною умов виробничої діяльності й реалізації послуг, що не залежать від господарської діяльності перевізника, у тому числі в разі зміни вартості палива більш ніж на 10%;

часовий – термін дії регуляторного акта в часі не обмежений, кількість часу для ознайомлення залишиться незмінною;

якісний – рівень поінформованості суб’єктів господарювання з основних положень акта.

 

ІІІ. Визначення та оцінка альтернативних способів досягнення цілей

 

Відповідно до п.5 Постанови №308 розглянуто всі прийнятні альтернативні способи досягнення цілей.

У аналізі регуляторного впливу наведено 3 альтернативи регулювання:

 

Таблиця 3

Вид

альтернативи

Опис альтернативи

Альтернатива 1

Залишено тариф на перевезення пасажирів на рівні лютого 2022 року

Альтернатива 2

Передбачено видатки з бюджету Криворізької міської територіальної громади для компенсації автотранспортним підприємствам різниці в тарифі для перевезення пасажирів та багажу автобусними маршрутами загального користування

Альтернатива 3

Ухвалено запропонований проєкт рішення

 

Оцінка впливу на сферу інтересів держави

 

Таблиця 4

Вид

альтернативи

Вигоди

Витрати

1

2

3

Альтернатива 1

 

Вигоди відсутні

Недотримання вимог ст. 10 Закону України «Про автомобільний транспорт» призведе до погіршення фінансового стану автопідприємств-перевізників, втрати кваліфікованих працівників унаслідок недотримання належного рівня оплати праці та, як наслідок, припинення діяльності з надання пасажирських послуг громадянам

Альтернатива 2

 

Можливість установлювати регульований тариф на послуги з перевезення пасажирів та багажу міськими автобусними маршрутами загального користування на рівні наявного

Щороку автоперевізниками міста перевозиться більше 55 млн пасажирів, у разі компенсації різниці в тарифах, з  бюджету Криворізької міської територіальної громади необхідно буде вилучити не менше 275 млн грн, що приведе до зменшення видатків на соціальні програми, перерозподілу видатків бюджету Криворізької міської територіальної громади за рахунок інших галузей (освіти, медицини, житлово-комунального господарства, відновлення критичної інфраструктури, пошкодженої внаслідок російської агресії, та ін.)

Альтернатива 3

 

Організація міських пасажирських перевезень відповідно до чинного законодавства України та потреб мешканців міста, сприяння подальшому розвитку конкурентного середовища у сфері пасажирських перевезень

Витрати часу та матеріальних ресурсів у межах бюджетних асигнувань. Створення нового органу або підрозділу не передбачено

1

2

3

 

При впровадженні зазначеної альтернативи виконуються вимоги ст. 10 Закону України «Про автомобільний транспорт», досягаються цілі регулювання

 

 

Оцінка впливу на сферу інтересів громадян м. Кривого Рогу

                                                                                                                                   Таблиця 5

Вид альтернативи

Вигоди

Витрати

Альтернатива 1

Тариф на перевезення пасажирів та багажу автобусними маршрутами загального користування в м. Кривому Розі не підвищується

Припинення діяльності окремими автоперевізниками, які обслуговують міські автобусні маршрути загального користування, що, у свою чергу, призведе до збільшення витрат на  оплату вартості транспортних послуг у зв’язку з необхідністю здійснення пересадок

Альтернатива 2

Тариф на перевезення пасажирів та багажу автобусними маршрутами загального користування в м. Кривому Розі не підвищується та залишається на рівні наявного

Виділення компенсації автоперевізникам з бюджету з  бюджету Криворізької міської територіальної громади в сумі не менше 275 млн грн, що призведе до зменшення видатків на соціальні програми, перерозподілу видатків бюджету Криворізької міської територіальної громади за рахунок інших галузей (освіти, медицини, житлово-комунального господарства, відновлення критичної інфраструктури, пошкодженої внаслідок російської агресії, та ін.)

Альтернатива 3

Забезпечення організації пасажирських перевезень відповідно до потреб мешканців міста

Оплата вартості послуг з перевезення громадським транспортом згідно з тарифом, установленим відповідно до  Методики. Заощадження в місцевому бюджеті не менше 275 млн грн, що можуть бути спрямовані на фінансування бюджетної сфери в галузях освіти, охорони здоров’я, соціального захисту, житлово-комунального та дорожнього господарства, транспорту, соціально-економічних програм. Збільшення в переважній більшості витрат пасажирів на 5 грн за кожну поїздку

 

Оцінка впливу на сферу інтересів суб’єктів господарювання

  Таблиця 6

Показник

Великі

Середні

Малі

Мікро

Разом

1

2

3

4

5

6

Кількість суб’єктів господарювання, що підпадають під дію регулювання, одиниць (суб’єкти господарювання)

1

2

1

3

7

1

2

3

4

5

6

Питома вага групи в загальній кількості, відсотків *

14

29

14

43

100%

У таблиці зазначено кількість суб’єктів господарювання,  що проваджують діяльність                  з надання послуг з перевезення пасажирів у м. Кривому Розі, за Методикою проведення коректного аналізу регуляторного впливу,  у результаті чого виконуватиметься розрахунок витрат для суб’єктів господарювання великого й середнього підприємництва, малого та мікропідприємництва (М-Тест), що виникають унаслідок дії регуляторного акта (додатки 1, 2)

 

 

Таблиця 7

Вид

альтернативи

Вигоди

Витрати

Альтернатива 1

Вигоди відсутні

Збитки перевізників від економічно необґрунтованих (застарілих) тарифів;

  погіршення технічного стану рухомого складу підприємств;

  втрата кваліфікованих працівників внаслідок відсутності належного рівня оплати праці;

  банкрутство автопідприємств, що, насамперед, інвестували кошти в придбання автобусів

Альтернатива 2

Отримання вигоди від провадження діяльності з надання транспортних послуг на міських пасажирських маршрутах загального користування за рахунок оплати пасажирами та компенсації збитків з бюджету Криворізької міської територіальної громади

Витрати на провадження беззбиткової діяльності із забезпечення надання послуг у транспортній сфері

Альтернатива 3

Отримання вигоди від провадження діяльності з надання транспортних послуг на міських пасажирських маршрутах загального користування:

  забезпечення мешканців міста сталими пасажирськими перевезеннями;

  гідна оплата праці найманого персоналу;

  можливість оновлення парку рухомого складу;

  безпека дорожнього руху пасажирського автотранспорту

Витрати на провадження беззбиткової діяльності із забезпечення надання послуг у транспортній сфері

 

  1. Вибір найбільш оптимального альтернативного способу

досягнення цілей

 

Оцінка ступеня досягнення визначених цілей визначається за чотирибальною системою, де:

4 – цілі ухвалення регуляторного акта можуть бути досягнуті повною мірою (проблеми більше не буде);

3 – цілі ухвалення регуляторного акта можуть бути досягнуті майже повною мірою (усі важливі аспекти проблеми будуть усунуті);

2 – цілі ухвалення регуляторного акта можуть бути досягнуті частково (проблема значно зменшиться, деякі важливі та критичні її аспекти залишаться невирішеними);

1 – цілі ухвалення регуляторного акта не можуть бути досягнуті (проблема залишається).

 

Таблиця 8

Рейтинг результативності (досягнення цілей під час вирішення проблеми)

Бал результативності (за чотирибальною системою оцінки)

Коментарі щодо присвоєння відповідного бала

Альтернатива 1

1

Цілі ухвалення регуляторного акта не можуть бути досягну-

ті. Порушення вимог ст. 10 Закону України «Про автомобільний транспорт» призведе до погіршення фінансового стану автопідприємств-перевізників, втрати кваліфікованих працівників унаслідок недоотримання належного рівня оплати праці та, як результат, припинення діяльності з надання послуг з перевезення пасажирів та багажу автобусними маршрутами загального користування

Альтернатива 2

3

Цілі ухвалення регуляторного акта можуть бути досягнуті частково. Проблема буде частково вирішена, але з бюджету Криворізької міської територіальної громади необхідно буде вилучити не менше 275 млн грн, що можуть бути спрямовані на фінансування бюджетної сфери в галузях освіти, охорони здоров’я, соціального захисту, житлово-комунального та дорожнього господарства, транспорту, соціально-економічних програм та відновлення критичної інфраструктури, пошкодженої внаслідок російської агресії. При цьому навантаження на бюджет Криворізької територіальної громади є економічно невиправданим через відсутність стимулюючого фактора до вільної конкуренції в автоперевізників

Альтернатива 3

4

Забезпечує досягнення цілей ухвалення регуляторного акта з оптимальними витратами для членів Криворізької міської територіальної громади, суб’єктів бізнесу й органів місцевого самоврядування (установлення в місті тарифів на послуги з перевезення пасажирів та багажу автобусними маршрутами загального користування, створення умов для захисту пасажирів від необґрунтованого збільшення тарифів на вказані послуги та автоперевізників від провадження збиткової господарської діяльності).

При впровадженні зазначеної альтернативи забезпечується дотримання вимог ст. 10 Закону України «Про автомобільний транспорт», досягається баланс інтересів усіх учасників регулювання: суб’єктів господарювання, членів територіальної громади, органів місцевого самоврядування

Оцінка впливу регуляторного акта на конкуренцію в рамках проведення аналізу регуляторного впливу*

Таблиця 9

Категорія впливу

Відповідь

А. Обмежує кількість або звужує коло постачальників.

     Такий наслідок може настати, якщо регуляторна пропозиція:

 

Ні

 

1. Надає суб’єкту господарювання виключні права на послуги з перевезення пасажирів та багажу автобусними маршрутами загального користування

 

Ні

2. Запроваджує режим ліцензування, надання дозволу або вимогу погодження підприємницької діяльності з органами влади

 

Ні

3. Обмежує здатність окремих категорій підприємців постачати товари чи надавати послуги (звужує коло учасників ринку)

 

Ні

 

4. Значно підвищує вартість входження в ринок або виходу з нього

 

Ні

5. Створює географічний бар’єр для постачання товарів, виконання робіт, надання послуг або інвестицій

 

Ні

Б. Обмежує здатність постачальників конкурувати

     Такий наслідок може настати, якщо регуляторна пропозиція:

 

Ні

 

1. Обмежує здатність підприємців визначати ціни на товари та послуги

 

Ні

2. Обмежує можливість постачальників рекламувати або здійснювати маркетинг товарів чи послуг

 

Ні

3. Установлює стандарти якості, що надають необґрунтовану перевагу окремим постачальникам порівняно з іншими, або стандарти вищого рівня якості, ніж той, який обрали б окремі достатньо поінформовані споживачі

 

Ні

 

4. Суттєво збільшує витрати окремих суб’єктів підприємництва порівняно з іншими (зокрема внаслідок дискримінаційного ставлення до діючих та нових учасників ринку)

 

Ні

В. Зменшує мотивацію постачальників до активної конкуренції.

    Такий наслідок може настати, якщо регуляторна пропозиція:

 

Ні

1. Запроваджує режим саморегулювання або спільного регулювання

 

Ні

2. Вимагає або заохочує публікувати інформацію про обсяги виробництва чи реалізацію, ціни та витрати підприємств

 

Ні

Г. Обмежує вибір та доступ споживачів до необхідної інформації.

    Такий наслідок може настати, якщо регуляторна пропозиція:

 

Ні

1. Обмежує здатність споживачів вирішувати в кого купувати товар

 

Ні

2. Знижує мобільність споживачів унаслідок підвищення прямих або непрямих  витрат на заміну постачальника

 

Ні

 

3. Суттєво обмежує чи змінює інформацію, необхідну для ухвалення раціонального рішення щодо придбання чи продажу товарів

 

Ні

 

 * Визначено за консультаціями з міською консультативною радою фахової спрямованості, представниками суб’єктів господарювання, зазначеними у табл. 1 додатка 2 до аналізу регуляторного впливу до проєкту рішення виконкому міської ради «Про встановлення в м. Кривому Розі тарифів на послуги з перевезення пасажирів та багажу автобусними маршрутами загального користування», відповідно до Наказу Антимонопольного комітету України від 14 листопада 2017 №117 «Про затвердження методичних рекомендацій щодо оцінки впливу нормативно-правових актів та проєктів актів на конкуренцію», рекомендації Державної регуляторної служби України від 30 листопада 2017 року.

 

Таблиця 10

Рейтинг            результативності

Вигоди (підсумок)

Витрати (підсумок)

Обґрунтування відповідного місця альтернативи в рейтингу

1

2

3

4

Альтернатива1

Вигоди відсутні

Недотримання вимог ст. 10 Закону України «Про автомобільний транспорт» призведе до погіршення фінансового стану автопідприємств-перевізників, втрати кваліфікованих працівників унаслідок недоотримання належного рівня оплати праці та, як результат, припинення діяльності з надання послуг з перевезення пасажирів та багажу автобусними маршрутами загального користування

 

Цілі не можуть бути досягнуті

Альтернатива 2

Установлюється регульований тариф на послуги з перевезення пасажирів та багажу міськими автобусними маршрутами загального користування.

Тариф на послуги з перевезення пасажирів не підвищуватиметься для користувачів

Проблема буде частково вирішена, але з бюджету Криворізької міської територіальної громади необхідно буде вилучити не менше 275 млн грн, що можуть бути спрямовані на фінансування бюджетної сфери в галузях освіти, охорони здоров’я, соціального захисту, житлово-комунального та дорожнього господарства, транспорту, соціально-економічних програм та відновлення критичної інфраструктури, пошкодженої внаслідок російської агресії. При цьому навантаження на бюджет Криворізької міської територіальної громади є економічно невиправданим через відсутність стимулюючого фактора до вільної конкуренції в автоперевізників

Цілі ухвалення регуляторного акта можуть бути досягнуті частково

Альтернатива 3

Організація міських пасажирських перевезень відповідно до чинного законодавства України та потреб мешканців міста.

Виконання вимог    ст. 10 Закону України «Про автомобільний транспорт». Сприяння подальшому розвитку конкурентного середовища   у   сфері   пасажирських    переве-

Витрати часу та матеріальних ресурсів на:

  підготовку регуляторного акта й забезпечення виконання його вимог (у межах бюджетних асигнувань);

  проведення процедур з відстеження результативності його дії

(у межах бюджетних асигнувань).

Для пасажирів затверджений тариф на послуги з перевезення     громадським транспортом відповідно до Мето-          дики (збільшення вартості 1 поїздки на                  5 грн)

Для  суб’єктів господарювання витрати на  провадження  діяльності із забезпе-

Забезпечує досягнення цілей ухвалення регуляторного акта з метою створення умов для захисту пасажирів від необґрунтованого збільшення тарифів на надання транспортних послуг та автоперевізників від провадження збиткової господарської діяльнос-

1

2

3

4

 

зень  та  можливість гідної оплати праці висококваліфікованим найманим працівникам

чення надання послуг у транспортній сфері (табл. 9 додатка 1 та табл. 2 додатка 2)

ті.

При впровадженні зазначеної альтернативи будуть створені умови для дотримання вимог ст.10 Закону України «Про автомобільний транспорт»

 

Таблиця 11

Рейтинг

Аргументи щодо переваги обраної альтернативи/причини відмови від альтернативи

Оцінка ризику зовнішніх чинників на дію запропонованого регуляторного акта

1

2

3

Альтернатива 1

 

Проблема залишиться невирішеною.

Призведе до недотримання вимог ст. 10  Закону України «Про автомобільний транспорт», погіршення фінансового стану автопідприємств-перевізників, втрати кваліфіко-

ваних працівників унаслідок недотримання належного рівня оплати праці та, як результат, припинення діяльності з надання пасажирських послуг громадянам. Збільшення витрат для пасажирів за транспортні послуги через припинення автопідприємствами-перевізниками діяльності з надання пасажирських послуг громадянам

Зміни в законодавчій базі України з питань діяльності транспортних підприємств, ліцензійних умов, нормативних документів Державної служби України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека), динаміки попиту/пропозиції (зміна пасажиропотоків), рухомого складу, збільшення вартості палива та запасних частин, необхідних для ремонту рухомого складу, соціально-економічна напруга, ін.

Альтернатива 2

 

 Цілі ухвалення регуляторного акта можуть бути досягнуті частково, але з бюджету Криворізької міської територіальної громади необхідно буде вилучити не менше 275 млн грн, що можуть бути спрямовані на фінансування бюджетної сфери в галузях освіти, охорони здоров’я, соціального захисту, житлово-комунального та дорожнього господарства, транспорту та відновлення критичної інфраструктури, пошкодженої внаслідок російської агресії. При цьому, навантаження на бюджет Криворізької міської територіальної громади є економічно невиправданим через відсутність стимулюючого фактора до вільної конкуренції в автоперевізників. Для пасажирів ситуація залишиться незмінною

Зміни в законодавчій базі України з питань діяльності транспортних

 підприємств, ліцензійних умов, нормативних документів Державної служби України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека), динаміки попиту/пропозиції (зміна пасажиропотоків), рухомого складу, збільшення вартості палива та запасних частин, необхідних для ремонту  рухомого складу, соціально-економічна напруга, ін.

Альтернатива 3

При впровадженні зазначеної альтернативи забезпечується дотримання вимог ст. 10 Закону України «Про автомобільний транспорт». Організація міських пасажирських перевезень здійснюється відповідно до чинного законодавства України  та  потреб

Зміни в законодавчій базі України з питань діяльності транспортних підприємств, ліцензійних умов, нормативних документів Державної служби України з безпеки на транспо-

1

2

3

 

мешканців міста, сприяння подальшому розвитку конкурентного середовища у сфері пасажирських перевезень, створення нових робочих місць з гідною оплатою праці висококваліфікованим найманим працівникам

рті (Укртрансбезпека), динаміки попиту/пропозиції (зміна пасажиропотоків), рухомого складу, збільшення вартості палива та запасних частин, необхідних для ремонту рухомого складу, соціально-економічна напруга, ін.

 

Вирішення проблеми можливе шляхом ухвалення проєкту рішення виконкому міської ради «Про встановлення тарифів на послуги з перевезення пасажирів та багажу автобусними маршрутами загального користування в м. Кривому Розі», яким установлюються в місті тарифи на ці послуги з метою захисту пасажирів від необґрунтованого збільшення тарифів на послуги з перевезення пасажирів та багажу автобусними маршрутами загального користування та автоперевізників від провадження збиткової господарської діяльності.

На сьогодні перевага обраної альтернативи обумовлена процесами, пов’язаними із забезпеченням збалансування інтересів органів місцевого самоврядування, членів Криворізької міської територіальної громади користувачів транспортних послуг – пасажирів та надавачів послуг – перевізників.

На дію регуляторного акта можливий вплив зовнішніх чинників – ухвалення змін та доповнень до чинного законодавства в цій сфері, зміна економічних процесів. У такому випадку рішення виконкому міської ради потребує вивчення, унесення змін, що вплине на розмір тарифу на послуги з перевезення пасажирів та багажу автобусними маршрутами загального користування.

 

  1. Механізми та заходи, що забезпечать розв’язання визначеної

проблеми

 

Автоперевізниками надані розрахунки щодо встановлення в м. Кривому Розі тарифів на послуги з перевезення пасажирів та багажу автобусними маршрутами загального користування, що здійснюють перевезення в режимах «звичайний», «експрес» та «маршрутне таксі»:

  • – №№5, 20, 21, 50 та 71 у розмірі до 13 грн за 1 поїздку;
  • – №14 у розмірі до 17 грн за 1 поїздку;

–  іншими маршрутами в розмірі до 15 грн за 1 поїздку.

Відповідно до Закону України «Про ціни і ціноутворення» гранична ціна (для пасажирів) – максимально або мінімально допустимий рівень ціни, який може застосовуватися суб’єктом господарювання. Таким чином, установивши тариф, замовник перевезень створює умови для розвитку  автомобільного бізнесу, але з метою захисту пасажирів від необґрунтованого збільшення тарифів на транспортні послуги регулює максимальну ціну, яку суб’єкт господарювання не може перевищувати.

Рішення набуває чинності після його ухвалення та оприлюднення в засобах масової інформації. Запропонований спосіб досягнення цілей є вирішенням проблеми й ґрунтується на загальнообов’язковості виконання норм зазначеного рішення всіма учасниками.

Задля забезпечення виконання вимог чинного законодавства України відповідно до Регламенту виконавчого комітету Криворізької міської ради документи з регуляторної діяльності за проєктом підлягають оприлюдненню на офіційному вебсайті Криворізької міської ради та її виконавчого комітету, підрозділ «Регуляторна політика» https://kr.gov.ua, на Єдиному державному вебпорталі відкритих даних https://data.gov.ua, у засобах масової інформації в термін, установлений законодавством, з метою отримання зауважень і пропозицій у строк, визначений Законом України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності».

Рівень поінформованості є досить високим, оскільки мешканці користуються не тільки паперовими носіями друкованих засобів масової інформації, але й електронною їх версією (статистичні дані не обраховуються). Офіційними вебсторінками Криворізької міської ради та її виконавчого комітету (розділ «Регуляторна політика»), виконкомів районних у місті рад у 2021 році скористалися понад 330 тис. відвідувачів.

 Слід зазначити, що у звязку з військовою агресією Російської Федерації проти України  доступ до більшості державних реєстрів частково обмежений, але доступ до нормативно-правових актів органів місцевого самоврядування відкритий.

Можливості впровадження та виконання умов регуляторного акта органами місцевого самоврядування, а також відповідними фізичними та юридичними особами не будуть викликати особливих складнощів за умови проведення відповідної підготовчої роботи.

 

  1. Оцінка виконання вимог регуляторного акта залежно від ресурсів, якими розпоряджаються органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування, фізичні та юридичні особи, які повинні впроваджувати або виконувати ці вимоги

Дія регуляторного акта розповсюджується на суб’єктів господарювання, які організовують і провадять діяльність з надання послуг з перевезення пасажирів у м. Кривому Розі (додатки 1, 2: витрати на одного суб’єкта господарювання великого й середнього підприємництва, що виникають унаслідок дії регуляторного акта, ТЕСТ малого підприємництва /М-Тест/, у якому визначено бюджетні витрати).

Ухвалення цього регуляторного акта дасть змогу установлення тарифів на послуги з перевезення пасажирів та багажу автобусними маршрутами загального користування, розрахунок яких виконано відповідно до Методики, що створить умови для захисту автоперевізників від провадження збиткової господарської діяльності. Для членів Криворізької міської територіальної громади – забезпечить надання сталих пасажирських перевезень, для перевізників – гідну оплату праці найманого персоналу, що, у свою чергу, призведе до задоволення всіх сторін у питаннях організації роботи пасажирського транспорту міста.

Таким чином, отримується загальний збалансований ефект від запровадження регуляторного акта.

 

VII. Обґрунтування запропонованого строку дії регуляторного акта

 

Запропонований регуляторний акт упроваджується на необмежений термін дії або до ухвалення нових нормативних актів, що регламентуватимуть діяльність перевезень пасажирів на міських пасажирських маршрутах загального користування.                 У разі потреби вноситимуться зміни до нього, у тому числі за  підсумками аналізу   відстеження його результативності.

 

VIII. Визначення показників результативності дії

регуляторного акта

 

Досягнення визначених цілей шляхом виконання вимог нового регуляторного акта принесе вигоди без необхідності залучення додаткових витрат органів місцевого самоврядування.

Для відстеження результативності дії регуляторного акта визначено такі показники:                                                                               

        Таблиця 12

п/п

Показники результативності

2022

рік

2023

 рік

2024

рік

2025

 рік

2026

рік

2027

рік

1

2

3

4

5

6

7

8

1

Розмір надходжень до державного та місцевих бюджетів і державних цільових фондів, пов'язаних з дією акта

Запропонованим  регуляторним актом надходжень до державного та місцевих бюджетів і державних цільових фондів не передбачено 

2

Кількість суб’єктів господарювання, на яких поширюватиметься регуляторний акт (осіб)

Чисельність суб’єктів господарювання у залежності від кількості укладених договорів між виконкомом Криворізької міської ради та суб’єктами господарювання (юридичні особи, їх філії (відділення, представництва) та фізичні особи–підприємці), які надають послуги з перевезення пасажирів міським автотранспортом (табл.6)

Чисельність суб’єктів господарювання у залежності від кількості укладених договорів між виконкомом Криворізької міської ради та суб’єктами господарювання (юридичні особи, їх філії (відділення, представництва) та фізичні особи–підприємці), які надають послуги з перевезення пасажирів міським автотранспортом

(табл.6), що може зазнавати змін у залежності від кількості укладених договорів

 

3

Розмір коштів і час, що витрачатимуться суб'єктами господарювання та/або фізичними особами, пов'язаними з виконанням вимог акта:

ознайомлення з вимогами регуляторного акта

 

0,17 год (час, який витрачається суб’єктами на пошук акта в мережі Інтернет) х 40,46 грн  (погодинний розмір заробітної плати) = 6,89 грн

Розмір часу буде постійним. Розмір коштів може змінюватися, у залежності від змін розміру мінімальної заробітної плати. Розрахунки витрат наведено в додатках 1, 2 до аналізу регуляторного впливу проєкту рішення виконкому міської ради «Про встановлення в               м. Кривому Розі тарифів на послуги з перевезення пасажирів та багажу автобусними маршрутами загального користування»

4

Рівень поінформованості суб'єктів господарювання та/або фізичних осіб з основних положень акта

Високий

Високий (оприлюднено документ з регуляторної політики відповідно до Регламенту виконкому Криворізької міської ради на офіційному вебсайті Криворізької міської ради та її виконавчого комітету - підрозділ «Регуляторна політика» https://kr.gov.ua, на Єдиному державному вебпорталі відкритих даних https://data. gov.ua, у засобах масової інформації в термін, установлений законодавством). Доступ до більшості державних реєстрів суттєво обмежений

 

5

Кількість звернень  громадян до органів місцевого     самовря-

0

0

0

0

0

0

1

2

3

4

5

6

7

8

 

дування з питання недотримання автоперевізниками тарифів на послуги з перевезення пасажирів та багажу автобусними маршрутами  загального користування

 

 

 

 

 

 

 

6

Кількість звернень суб’єктів господарювання - перевізників до органів місцевого самоврядування, у зв’язку зі зміною умов виробничої діяльності та реалізації послуг, що не залежать від господарської діяльності перевізника, у тому числі в разі зміни вартості палива більш ніж на 10%

 

7

0

0

0

0

0

 

  1. Визначення заходів, за допомогою яких здійснюватиметься
    відстеження результативності регуляторного акта

 

Відстеження результативності регуляторного акта буде проведено в строки, визначені Законом України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» та відповідно до Методики, затвердженої Постановою №308, зі змінами:

 базове відстеження до дня набуття чинності регуляторним актом з метою оцінки стану суспільних відносин, на врегулювання яких спрямована його дія;

 повторне відстеження через рік після набуття чинності регуляторним актом з метою оцінки ступеня досягнення визначених ним цілей;

 періодичне відстеження раз на три роки, починаючи від дня закінчення заходів з повторного відстеження результативності, у тому числі в разі, коли дію акта було продовжено після закінчення цього терміну.

Аналіз регуляторного акта розроблений у відповідності до ст ст. 4, 8 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» з урахуванням вимог Постанови №308, зі змінами.

Зворотний зв’язок: поштова адреса: пл. Молодіжна, 1, м. Кривий Ріг, 50101, Сиротюк Сергій Васильович – начальник управління транспорту та телекомунікацій виконкому Криворізької міської ради, каб. 365, тел. (0564) 92-02-75; електронна адреса: vtiz@kr.gov.ua.

 

АНАЛІЗ

регуляторного впливу до проєкту регуляторного акта – рішення виконкому міської ради «Про встановлення тарифів на послуги з перевезення пасажирів та багажу автобусними маршрутами загального користування в м. Кривому Розі»

 

  1. Визначення проблеми

 

Аналіз регуляторного впливу до проєкту рішення виконкому міської ради «Про встановлення тарифів на послуги з перевезення пасажирів та багажу автобусними маршрутами загального користування в м. Кривому Розі» підготовлено згідно із Законом України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» з урахуванням вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 11 березня 2004 року №308 «Про затвердження методик проведення аналізу впливу та відстеження результативності регуляторного акта», зі змінами (надалі – Постанова №308).

На теперішній час у місті діє рішення виконкому міської ради від 16.02.2022 №104 «Про встановлення в м. Кривому Розі тарифів на послуги з перевезення пасажирів та багажу автобусними маршрутами загального користування», яким установлено тариф на ці послуги до 10 грн. за 1 поїздку.  

Питання перевезення пасажирів громадським транспортом є сферою загальних інтересів підприємців, органів місцевої влади та членів Криворізької міської територіальної громади, а саме: для підприємців – це здійснення господарської діяльності з метою отримання прибутку, для органів місцевої влади та членів Криворізької міської територіальної громади – вирішення питання комфортного своєчасного проїзду в межах міста.

У зв’язку з початком військової агресії Російської Федерації проти України Указом Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» на всій території України введено воєнний стан.

Завдання ударів агресором по об’єктам критичної інфраструктури України призвело до порушень логістики, збільшення вартості пально-мастильних матеріалів, запасних частин, та обслуговування автомобільного транспорту в цілому.

Також суттєво зросли витрати на цілу низку статей виробничої собівартості послуг, зокрема: зріст розміру мінімальної заробітної плати, відрахувань у фонди соціального страхування, вартості електроенергії, оренди, матеріалів тощо. Рівень зарплати водіїв автобусів є головною причиною відтоку вказаної категорії працівників до іншої сфери діяльності.

У зв’язку з нерентабельністю перевезень суб’єкти господарювання, які здійснюють пасажирські перевезення, не можуть в повному обсязі виконувати свої договірні зобов’язання, дотримання графіків руху на маршрутах та забезпечити безпеку руху, що в майбутньому може привести до дорожньо-транспортних пригод.

         Також, на пасажирські перевезення негативно вплинули карантинні обмеження, передбачені Постановою Кабінету Міністрів України  від 09 грудня 2020 року №1236 «Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CоV-19», зі змінами.

Указані проблеми поширюються на територію міста та впливають на всіх членів Криворізької міської територіальної громади, які користуються вказаним видом послуг, на органи місцевої влади та суб'єктів господарської діяльності, що здійснюють пасажирські перевезення.

Послуги з автобусних перевезень у місті надають 4 підприємства: Комунальне підприємство «Міський тролейбус», Товариства з обмеженою відповідальністю «Північ Транс», «Криворожтранс», Приватне підприємство «Одіум-Престиж» та 3 фізичні особи-підприємці. Щоденно на міських автобусних маршрутах загального користування перевозиться понад 152 тис. пасажирів. Орієнтовна кількість перевезених пасажирів залишилася на рівні минулого року.  

У зв’язку з тим, що було введено безоплатний проїзд у міському комунальному транспорті для всіх без винятку мешканців міста та внутрішньо переміщених осіб, значна  кількість людей працює «дистанційно», промислові під-приємства частково зупинили роботу, значно зменшився пасажиропотік у автоперевізників приватної форми власності.

Перевезення пасажирів комунальним транспортом здійснюється Комунальним підприємством «Міський тролейбус» 23 автобусами на 7 автобусних маршрутах. Діючий у міському комунальному автобусі загального користування тариф на перевезення пасажирів є одним з найнижчих в Україні – 4 грн.

Згідно з  рішенням міської ради від 27.04.2022 №1287 «Про надання права безоплатного проїзду в міському комунальному транспорті загального користування для всіх категорій громадян України, які перебувають на території Криворізької міської територіальної громади, на період дії воєнного стану в Україні» для всіх категорій громадян України, які перебувають на території Криворізької міської територіальної громади (внутрішньо переміщені особи, не мешканці міста тощо), на період дії воєнного стану в Україні було надано право безоплатного проїзду в міському комунальному транспорті загального користування.

Комунальне підприємство «Міський тролейбус» забезпечує облік перевезення всіх категорій громадян України, які перебувають на території Криворізької міської територіальної громади, на період дії воєнного стану в Україні. Облік зазначених пасажирів проводиться власною службовою карткою водія/кондуктора .

Приватними автопідприємствами міста перевезення пасажирів, яким чинним законодавством України надано право пільгового проїзду автомобільним транспортом, здійснюється за рахунок власної господарської діяльності. Відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2022 рік» видатки у вигляді субвенції з державного бюджету місцевим бюджетом не були передбачені, внаслідок чого відбулася незабезпеченість фінансовими ресурсами гарантованих державою громадянам соціальних пільг. У бюджеті Криворізької міської територіальної громади виділені кошти лише для підтримки життєдіяльності комунальних підприємств, а для забезпечення компенсації за пільгове перевезення мешканців міста в рухомому складі перевізникам приватної форми власності кошти не передбачені.

Відповідно до ст. 10 Закону України «Про автомобільний транспорт» тарифна політика в цій галузі має задовольняти підприємницький інтерес, забезпечувати розвиток автомобільного транспорту, сприяти вирішенню низки інших важливих завдань.

Механізм формування тарифів на послуги з перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування визначається Методикою розрахунку тарифів на послуги пасажирського автомобільного транспорту, затвердженою Наказом Міністерства транспорту та зв’язку України від 17 листопада 2009 року №1175 (надалі – Методика), зареєстрованою в Міністерстві юстиції України  27 листопада 2009 року за  №1146/17162.

Відповідно до пункту 1.6 Методики перегляд рівня тарифів має здійснюватися у зв’язку зі зміною умов виробничої діяльності та реалізації послуг, що не залежать від господарської діяльності перевізника, у тому числі в разі зміни вартості палива більш ніж на 10%.

За період дії рішення від 16.02.2022 №104 «Про встановлення в м. Кривому Розі тарифів на послуги з перевезення пасажирів та багажу автобусними маршрутами загального користування» змінилися умови виробничої діяльності та реалізації послуг, що не залежать від господарської діяльності перевізників.  Економічна ситуація, що склалася в останній час, призвела до суттєвого підвищення цін і безпосередньо впливає на собівартість надання послуг з перевезення пасажирів, а саме:

      підвищення розміру мінімальної заробітної плати;

      зростання цін на запчастини, шини, інструменти, акумуляторні батареї;

      зростання цін на теплоносії;

      зростання цін на оренду та забезпечення матеріально-технічної бази, що забезпечує виконання технологічних операцій;

      підвищення цін на охорону та послуги сторонніх організацій.

 

                                                                                                                                      Таблиця 1

Показник

 

Лютий 2022 року, грн

Жовтень 2022 року, грн

Підвищення, %

Дизельне паливо

30,00

55,00

83,33

Газ метан (м3)

38,00

48,00

26,3

Мінімальна заробітна плата

6 500

6 700

3,1

ПДФО (18%) + військовий збір (1,5%)

1267,5

1 306,5

3,1

 

Штучне утримання тарифів на міському пасажирському автомобільному транспорті на рівні лютого 2022 року є невиконанням ст.10 Закону України  «Про автомобільний транспорт» та призводе до погіршення фінансового стану автопідприємств-перевізників, втрати кваліфікованих працівників унаслідок недотримання належного рівня оплати праці та, як результат, ненадання громадянам послуг з пасажирських перевезень, відсутність належного ремонту та технічного обслуговування автотранспортних засобів.

Відповідно до ст. 29 Закону України «Про автомобільний транспорт» органи місцевого самоврядування можуть регулювати тариф на послуги пасажирського транспорту за умови компенсації витрат автомобільного перевізника.

У разі регулювання тарифів, з бюджету Криворізької міської територіальної громади необхідно буде виділити на компенсацію автомобільним перевізникам міських автобусних маршрутів загального користування різниці в тарифі значну суму. Орієнтовна сума виплат у разі утримання тарифів на попередньому рівні становитиме (зменшення на 5 грн. за 1 поїздку) – 275 млн грн.

З початку військової агресії Росії на всіх міських автобусних маршрутах загального користування не вистачає водійського складу для забезпечення безперебійної роботи міського громадського транспорту та на деяких маршрутах відсутні суб’єкти господарювання, які мають намір  впроваджувати діяльність у сфері пасажирських перевезень.

На підставі звернень перевізників та у зв’язку із зміною умов виробничої діяльності й реалізації послуг, що не залежать від господарської діяльності перевізників, виникла необхідність перегляду тарифу на перевезення пасажирів у міському автомобільному транспорті загального користування.

Дія регуляторного акта чітко регламентує відносини між громадою міста, суб’єктами господарювання у сфері надання послуг з перевезення пасажирів міським автотранспортом загального користування та органами місцевого само-врядування.

 

Основними групами (підгрупами), на які проблема здійснює вплив є:

  Таблиця 2

Групи (підгрупи)

Так

Ні

Громадяни

+

-

Держава, органи місцевого самоврядування

+

-

Суб’єкти господарювання, у тому числі  суб’єкти великого, середнього та малого підприємництва 

+

-

 

  1. Цілі державного регулювання

 

 

Цілями регулювання є створення умов для захисту пасажирів від необґрунтованого збільшення тарифів на надання транспортних послуг та автоперевізників від провадження збиткової господарської діяльності.

Індикатори досягнення цілей регуляторного акта:

кількісний – кількість звернень  громадян до органів місцевого самоврядування з питання недотримання автоперевізниками тарифів на послуги з перевезення пасажирів та багажу автобусними маршрутами загального користування та кількість звернень суб’єктів господарювання – перевізників до органів місцевого самоврядування у зв’язку зі зміною умов виробничої діяльності й реалізації послуг, що не залежать від господарської діяльності перевізника, у тому числі в разі зміни вартості палива більш ніж на 10%;

часовий – термін дії регуляторного акта в часі не обмежений, кількість часу для ознайомлення залишиться незмінною;

якісний – рівень поінформованості суб’єктів господарювання з основних положень акта.

 

ІІІ. Визначення та оцінка альтернативних способів досягнення цілей

 

Відповідно до п.5 Постанови №308 розглянуто всі прийнятні альтернативні способи досягнення цілей.

У аналізі регуляторного впливу наведено 3 альтернативи регулювання:

 

Таблиця 3

Вид

альтернативи

Опис альтернативи

Альтернатива 1

Залишено тариф на перевезення пасажирів на рівні лютого 2022 року

Альтернатива 2

Передбачено видатки з бюджету Криворізької міської територіальної громади для компенсації автотранспортним підприємствам різниці в тарифі для перевезення пасажирів та багажу автобусними маршрутами загального користування

Альтернатива 3

Ухвалено запропонований проєкт рішення

 

Оцінка впливу на сферу інтересів держави

 

Таблиця 4

Вид

альтернативи

Вигоди

Витрати

1

2

3

Альтернатива 1

 

Вигоди відсутні

Недотримання вимог ст. 10 Закону України «Про автомобільний транспорт» призведе до погіршення фінансового стану автопідприємств-перевізників, втрати кваліфікованих працівників унаслідок недотримання належного рівня оплати праці та, як наслідок, припинення діяльності з надання пасажирських послуг громадянам

Альтернатива 2

 

Можливість установлювати регульований тариф на послуги з перевезення пасажирів та багажу міськими автобусними маршрутами загального користування на рівні наявного

Щороку автоперевізниками міста перевозиться більше 55 млн пасажирів, у разі компенсації різниці в тарифах, з  бюджету Криворізької міської територіальної громади необхідно буде вилучити не менше 275 млн грн, що приведе до зменшення видатків на соціальні програми, перерозподілу видатків бюджету Криворізької міської територіальної громади за рахунок інших галузей (освіти, медицини, житлово-комунального господарства, відновлення критичної інфраструктури, пошкодженої внаслідок російської агресії, та ін.)

Альтернатива 3

 

Організація міських пасажирських перевезень відповідно до чинного законодавства України та потреб мешканців міста, сприяння подальшому розвитку конкурентного середовища у сфері пасажирських перевезень

Витрати часу та матеріальних ресурсів у межах бюджетних асигнувань. Створення нового органу або підрозділу не передбачено

1

2

3

 

При впровадженні зазначеної альтернативи виконуються вимоги ст. 10 Закону України «Про автомобільний транспорт», досягаються цілі регулювання

 

 

Оцінка впливу на сферу інтересів громадян м. Кривого Рогу

                                                                                                                                   Таблиця 5

Вид альтернативи

Вигоди

Витрати

Альтернатива 1

Тариф на перевезення пасажирів та багажу автобусними маршрутами загального користування в м. Кривому Розі не підвищується

Припинення діяльності окремими автоперевізниками, які обслуговують міські автобусні маршрути загального користування, що, у свою чергу, призведе до збільшення витрат на  оплату вартості транспортних послуг у зв’язку з необхідністю здійснення пересадок

Альтернатива 2

Тариф на перевезення пасажирів та багажу автобусними маршрутами загального користування в м. Кривому Розі не підвищується та залишається на рівні наявного

Виділення компенсації автоперевізникам з бюджету з  бюджету Криворізької міської територіальної громади в сумі не менше 275 млн грн, що призведе до зменшення видатків на соціальні програми, перерозподілу видатків бюджету Криворізької міської територіальної громади за рахунок інших галузей (освіти, медицини, житлово-комунального господарства, відновлення критичної інфраструктури, пошкодженої внаслідок російської агресії, та ін.)

Альтернатива 3

Забезпечення організації пасажирських перевезень відповідно до потреб мешканців міста

Оплата вартості послуг з перевезення громадським транспортом згідно з тарифом, установленим відповідно до  Методики. Заощадження в місцевому бюджеті не менше 275 млн грн, що можуть бути спрямовані на фінансування бюджетної сфери в галузях освіти, охорони здоров’я, соціального захисту, житлово-комунального та дорожнього господарства, транспорту, соціально-економічних програм. Збільшення в переважній більшості витрат пасажирів на 5 грн за кожну поїздку

 

Оцінка впливу на сферу інтересів суб’єктів господарювання

  Таблиця 6

Показник

Великі

Середні

Малі

Мікро

Разом

1

2

3

4

5

6

Кількість суб’єктів господарювання, що підпадають під дію регулювання, одиниць (суб’єкти господарювання)

1

2

1

3

7

1

2

3

4

5

6

Питома вага групи в загальній кількості, відсотків *

14

29

14

43

100%

У таблиці зазначено кількість суб’єктів господарювання,  що проваджують діяльність                  з надання послуг з перевезення пасажирів у м. Кривому Розі, за Методикою проведення коректного аналізу регуляторного впливу,  у результаті чого виконуватиметься розрахунок витрат для суб’єктів господарювання великого й середнього підприємництва, малого та мікропідприємництва (М-Тест), що виникають унаслідок дії регуляторного акта (додатки 1, 2)

 

 

Таблиця 7

Вид

альтернативи

Вигоди

Витрати

Альтернатива 1

Вигоди відсутні

Збитки перевізників від економічно необґрунтованих (застарілих) тарифів;

  погіршення технічного стану рухомого складу підприємств;

  втрата кваліфікованих працівників внаслідок відсутності належного рівня оплати праці;

  банкрутство автопідприємств, що, насамперед, інвестували кошти в придбання автобусів

Альтернатива 2

Отримання вигоди від провадження діяльності з надання транспортних послуг на міських пасажирських маршрутах загального користування за рахунок оплати пасажирами та компенсації збитків з бюджету Криворізької міської територіальної громади

Витрати на провадження беззбиткової діяльності із забезпечення надання послуг у транспортній сфері

Альтернатива 3

Отримання вигоди від провадження діяльності з надання транспортних послуг на міських пасажирських маршрутах загального користування:

  забезпечення мешканців міста сталими пасажирськими перевезеннями;

  гідна оплата праці найманого персоналу;

  можливість оновлення парку рухомого складу;

  безпека дорожнього руху пасажирського автотранспорту

Витрати на провадження беззбиткової діяльності із забезпечення надання послуг у транспортній сфері

 

  1. Вибір найбільш оптимального альтернативного способу

досягнення цілей

 

Оцінка ступеня досягнення визначених цілей визначається за чотирибальною системою, де:

4 – цілі ухвалення регуляторного акта можуть бути досягнуті повною мірою (проблеми більше не буде);

3 – цілі ухвалення регуляторного акта можуть бути досягнуті майже повною мірою (усі важливі аспекти проблеми будуть усунуті);

2 – цілі ухвалення регуляторного акта можуть бути досягнуті частково (проблема значно зменшиться, деякі важливі та критичні її аспекти залишаться невирішеними);

1 – цілі ухвалення регуляторного акта не можуть бути досягнуті (проблема залишається).

 

Таблиця 8

Рейтинг результативності (досягнення цілей під час вирішення проблеми)

Бал результативності (за чотирибальною системою оцінки)

Коментарі щодо присвоєння відповідного бала

Альтернатива 1

1

Цілі ухвалення регуляторного акта не можуть бути досягну-

ті. Порушення вимог ст. 10 Закону України «Про автомобільний транспорт» призведе до погіршення фінансового стану автопідприємств-перевізників, втрати кваліфікованих працівників унаслідок недоотримання належного рівня оплати праці та, як результат, припинення діяльності з надання послуг з перевезення пасажирів та багажу автобусними маршрутами загального користування

Альтернатива 2

3

Цілі ухвалення регуляторного акта можуть бути досягнуті частково. Проблема буде частково вирішена, але з бюджету Криворізької міської територіальної громади необхідно буде вилучити не менше 275 млн грн, що можуть бути спрямовані на фінансування бюджетної сфери в галузях освіти, охорони здоров’я, соціального захисту, житлово-комунального та дорожнього господарства, транспорту, соціально-економічних програм та відновлення критичної інфраструктури, пошкодженої внаслідок російської агресії. При цьому навантаження на бюджет Криворізької територіальної громади є економічно невиправданим через відсутність стимулюючого фактора до вільної конкуренції в автоперевізників

Альтернатива 3

4

Забезпечує досягнення цілей ухвалення регуляторного акта з оптимальними витратами для членів Криворізької міської територіальної громади, суб’єктів бізнесу й органів місцевого самоврядування (установлення в місті тарифів на послуги з перевезення пасажирів та багажу автобусними маршрутами загального користування, створення умов для захисту пасажирів від необґрунтованого збільшення тарифів на вказані послуги та автоперевізників від провадження збиткової господарської діяльності).

При впровадженні зазначеної альтернативи забезпечується дотримання вимог ст. 10 Закону України «Про автомобільний транспорт», досягається баланс інтересів усіх учасників регулювання: суб’єктів господарювання, членів територіальної громади, органів місцевого самоврядування

Оцінка впливу регуляторного акта на конкуренцію в рамках проведення аналізу регуляторного впливу*

Таблиця 9

Категорія впливу

Відповідь

А. Обмежує кількість або звужує коло постачальників.

     Такий наслідок може настати, якщо регуляторна пропозиція:

 

Ні

 

1. Надає суб’єкту господарювання виключні права на послуги з перевезення пасажирів та багажу автобусними маршрутами загального користування

 

Ні

2. Запроваджує режим ліцензування, надання дозволу або вимогу погодження підприємницької діяльності з органами влади

 

Ні

3. Обмежує здатність окремих категорій підприємців постачати товари чи надавати послуги (звужує коло учасників ринку)

 

Ні

 

4. Значно підвищує вартість входження в ринок або виходу з нього

 

Ні

5. Створює географічний бар’єр для постачання товарів, виконання робіт, надання послуг або інвестицій

 

Ні

Б. Обмежує здатність постачальників конкурувати

     Такий наслідок може настати, якщо регуляторна пропозиція:

 

Ні

 

1. Обмежує здатність підприємців визначати ціни на товари та послуги

 

Ні

2. Обмежує можливість постачальників рекламувати або здійснювати маркетинг товарів чи послуг

 

Ні

3. Установлює стандарти якості, що надають необґрунтовану перевагу окремим постачальникам порівняно з іншими, або стандарти вищого рівня якості, ніж той, який обрали б окремі достатньо поінформовані споживачі

 

Ні

 

4. Суттєво збільшує витрати окремих суб’єктів підприємництва порівняно з іншими (зокрема внаслідок дискримінаційного ставлення до діючих та нових учасників ринку)

 

Ні

В. Зменшує мотивацію постачальників до активної конкуренції.

    Такий наслідок може настати, якщо регуляторна пропозиція:

 

Ні

1. Запроваджує режим саморегулювання або спільного регулювання

 

Ні

2. Вимагає або заохочує публікувати інформацію про обсяги виробництва чи реалізацію, ціни та витрати підприємств

 

Ні

Г. Обмежує вибір та доступ споживачів до необхідної інформації.

    Такий наслідок може настати, якщо регуляторна пропозиція:

 

Ні

1. Обмежує здатність споживачів вирішувати в кого купувати товар

 

Ні

2. Знижує мобільність споживачів унаслідок підвищення прямих або непрямих  витрат на заміну постачальника

 

Ні

 

3. Суттєво обмежує чи змінює інформацію, необхідну для ухвалення раціонального рішення щодо придбання чи продажу товарів

 

Ні

 

 * Визначено за консультаціями з міською консультативною радою фахової спрямованості, представниками суб’єктів господарювання, зазначеними у табл. 1 додатка 2 до аналізу регуляторного впливу до проєкту рішення виконкому міської ради «Про встановлення в м. Кривому Розі тарифів на послуги з перевезення пасажирів та багажу автобусними маршрутами загального користування», відповідно до Наказу Антимонопольного комітету України від 14 листопада 2017 №117 «Про затвердження методичних рекомендацій щодо оцінки впливу нормативно-правових актів та проєктів актів на конкуренцію», рекомендації Державної регуляторної служби України від 30 листопада 2017 року.

 

Таблиця 10

Рейтинг            результативності

Вигоди (підсумок)

Витрати (підсумок)

Обґрунтування відповідного місця альтернативи в рейтингу

1

2

3

4

Альтернатива1

Вигоди відсутні

Недотримання вимог ст. 10 Закону України «Про автомобільний транспорт» призведе до погіршення фінансового стану автопідприємств-перевізників, втрати кваліфікованих працівників унаслідок недоотримання належного рівня оплати праці та, як результат, припинення діяльності з надання послуг з перевезення пасажирів та багажу автобусними маршрутами загального користування

 

Цілі не можуть бути досягнуті

Альтернатива 2

Установлюється регульований тариф на послуги з перевезення пасажирів та багажу міськими автобусними маршрутами загального користування.

Тариф на послуги з перевезення пасажирів не підвищуватиметься для користувачів

Проблема буде частково вирішена, але з бюджету Криворізької міської територіальної громади необхідно буде вилучити не менше 275 млн грн, що можуть бути спрямовані на фінансування бюджетної сфери в галузях освіти, охорони здоров’я, соціального захисту, житлово-комунального та дорожнього господарства, транспорту, соціально-економічних програм та відновлення критичної інфраструктури, пошкодженої внаслідок російської агресії. При цьому навантаження на бюджет Криворізької міської територіальної громади є економічно невиправданим через відсутність стимулюючого фактора до вільної конкуренції в автоперевізників

Цілі ухвалення регуляторного акта можуть бути досягнуті частково

Альтернатива 3

Організація міських пасажирських перевезень відповідно до чинного законодавства України та потреб мешканців міста.

Виконання вимог    ст. 10 Закону України «Про автомобільний транспорт». Сприяння подальшому розвитку конкурентного середовища   у   сфері   пасажирських    переве-

Витрати часу та матеріальних ресурсів на:

  підготовку регуляторного акта й забезпечення виконання його вимог (у межах бюджетних асигнувань);

  проведення процедур з відстеження результативності його дії

(у межах бюджетних асигнувань).

Для пасажирів затверджений тариф на послуги з перевезення     громадським транспортом відповідно до Мето-          дики (збільшення вартості 1 поїздки на                  5 грн)

Для  суб’єктів господарювання витрати на  провадження  діяльності із забезпе-

Забезпечує досягнення цілей ухвалення регуляторного акта з метою створення умов для захисту пасажирів від необґрунтованого збільшення тарифів на надання транспортних послуг та автоперевізників від провадження збиткової господарської діяльнос-

1

2

3

4

 

зень  та  можливість гідної оплати праці висококваліфікованим найманим працівникам

чення надання послуг у транспортній сфері (табл. 9 додатка 1 та табл. 2 додатка 2)

ті.

При впровадженні зазначеної альтернативи будуть створені умови для дотримання вимог ст.10 Закону України «Про автомобільний транспорт»

 

Таблиця 11

Рейтинг

Аргументи щодо переваги обраної альтернативи/причини відмови від альтернативи

Оцінка ризику зовнішніх чинників на дію запропонованого регуляторного акта

1

2

3

Альтернатива 1

 

Проблема залишиться невирішеною.

Призведе до недотримання вимог ст. 10  Закону України «Про автомобільний транспорт», погіршення фінансового стану автопідприємств-перевізників, втрати кваліфіко-

ваних працівників унаслідок недотримання належного рівня оплати праці та, як результат, припинення діяльності з надання пасажирських послуг громадянам. Збільшення витрат для пасажирів за транспортні послуги через припинення автопідприємствами-перевізниками діяльності з надання пасажирських послуг громадянам

Зміни в законодавчій базі України з питань діяльності транспортних підприємств, ліцензійних умов, нормативних документів Державної служби України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека), динаміки попиту/пропозиції (зміна пасажиропотоків), рухомого складу, збільшення вартості палива та запасних частин, необхідних для ремонту рухомого складу, соціально-економічна напруга, ін.

Альтернатива 2

 

 Цілі ухвалення регуляторного акта можуть бути досягнуті частково, але з бюджету Криворізької міської територіальної громади необхідно буде вилучити не менше 275 млн грн, що можуть бути спрямовані на фінансування бюджетної сфери в галузях освіти, охорони здоров’я, соціального захисту, житлово-комунального та дорожнього господарства, транспорту та відновлення критичної інфраструктури, пошкодженої внаслідок російської агресії. При цьому, навантаження на бюджет Криворізької міської територіальної громади є економічно невиправданим через відсутність стимулюючого фактора до вільної конкуренції в автоперевізників. Для пасажирів ситуація залишиться незмінною

Зміни в законодавчій базі України з питань діяльності транспортних

 підприємств, ліцензійних умов, нормативних документів Державної служби України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека), динаміки попиту/пропозиції (зміна пасажиропотоків), рухомого складу, збільшення вартості палива та запасних частин, необхідних для ремонту  рухомого складу, соціально-економічна напруга, ін.

Альтернатива 3

При впровадженні зазначеної альтернативи забезпечується дотримання вимог ст. 10 Закону України «Про автомобільний транспорт». Організація міських пасажирських перевезень здійснюється відповідно до чинного законодавства України  та  потреб

Зміни в законодавчій базі України з питань діяльності транспортних підприємств, ліцензійних умов, нормативних документів Державної служби України з безпеки на транспо-

1

2

3

 

мешканців міста, сприяння подальшому розвитку конкурентного середовища у сфері пасажирських перевезень, створення нових робочих місць з гідною оплатою праці висококваліфікованим найманим працівникам

рті (Укртрансбезпека), динаміки попиту/пропозиції (зміна пасажиропотоків), рухомого складу, збільшення вартості палива та запасних частин, необхідних для ремонту рухомого складу, соціально-економічна напруга, ін.

 

Вирішення проблеми можливе шляхом ухвалення проєкту рішення виконкому міської ради «Про встановлення тарифів на послуги з перевезення пасажирів та багажу автобусними маршрутами загального користування в м. Кривому Розі», яким установлюються в місті тарифи на ці послуги з метою захисту пасажирів від необґрунтованого збільшення тарифів на послуги з перевезення пасажирів та багажу автобусними маршрутами загального користування та автоперевізників від провадження збиткової господарської діяльності.

На сьогодні перевага обраної альтернативи обумовлена процесами, пов’язаними із забезпеченням збалансування інтересів органів місцевого самоврядування, членів Криворізької міської територіальної громади користувачів транспортних послуг – пасажирів та надавачів послуг – перевізників.

На дію регуляторного акта можливий вплив зовнішніх чинників – ухвалення змін та доповнень до чинного законодавства в цій сфері, зміна економічних процесів. У такому випадку рішення виконкому міської ради потребує вивчення, унесення змін, що вплине на розмір тарифу на послуги з перевезення пасажирів та багажу автобусними маршрутами загального користування.

 

  1. Механізми та заходи, що забезпечать розв’язання визначеної

проблеми

 

Автоперевізниками надані розрахунки щодо встановлення в м. Кривому Розі тарифів на послуги з перевезення пасажирів та багажу автобусними маршрутами загального користування, що здійснюють перевезення в режимах «звичайний», «експрес» та «маршрутне таксі»:

  • – №№5, 20, 21, 50 та 71 у розмірі до 13 грн за 1 поїздку;
  • – №14 у розмірі до 17 грн за 1 поїздку;

–  іншими маршрутами в розмірі до 15 грн за 1 поїздку.

Відповідно до Закону України «Про ціни і ціноутворення» гранична ціна (для пасажирів) – максимально або мінімально допустимий рівень ціни, який може застосовуватися суб’єктом господарювання. Таким чином, установивши тариф, замовник перевезень створює умови для розвитку  автомобільного бізнесу, але з метою захисту пасажирів від необґрунтованого збільшення тарифів на транспортні послуги регулює максимальну ціну, яку суб’єкт господарювання не може перевищувати.

Рішення набуває чинності після його ухвалення та оприлюднення в засобах масової інформації. Запропонований спосіб досягнення цілей є вирішенням проблеми й ґрунтується на загальнообов’язковості виконання норм зазначеного рішення всіма учасниками.

Задля забезпечення виконання вимог чинного законодавства України відповідно до Регламенту виконавчого комітету Криворізької міської ради документи з регуляторної діяльності за проєктом підлягають оприлюдненню на офіційному вебсайті Криворізької міської ради та її виконавчого комітету, підрозділ «Регуляторна політика» https://kr.gov.ua, на Єдиному державному вебпорталі відкритих даних https://data.gov.ua, у засобах масової інформації в термін, установлений законодавством, з метою отримання зауважень і пропозицій у строк, визначений Законом України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності».

Рівень поінформованості є досить високим, оскільки мешканці користуються не тільки паперовими носіями друкованих засобів масової інформації, але й електронною їх версією (статистичні дані не обраховуються). Офіційними вебсторінками Криворізької міської ради та її виконавчого комітету (розділ «Регуляторна політика»), виконкомів районних у місті рад у 2021 році скористалися понад 330 тис. відвідувачів.

 Слід зазначити, що у звязку з військовою агресією Російської Федерації проти України  доступ до більшості державних реєстрів частково обмежений, але доступ до нормативно-правових актів органів місцевого самоврядування відкритий.

Можливості впровадження та виконання умов регуляторного акта органами місцевого самоврядування, а також відповідними фізичними та юридичними особами не будуть викликати особливих складнощів за умови проведення відповідної підготовчої роботи.

 

  1. Оцінка виконання вимог регуляторного акта залежно від ресурсів, якими розпоряджаються органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування, фізичні та юридичні особи, які повинні впроваджувати або виконувати ці вимоги

Дія регуляторного акта розповсюджується на суб’єктів господарювання, які організовують і провадять діяльність з надання послуг з перевезення пасажирів у м. Кривому Розі (додатки 1, 2: витрати на одного суб’єкта господарювання великого й середнього підприємництва, що виникають унаслідок дії регуляторного акта, ТЕСТ малого підприємництва /М-Тест/, у якому визначено бюджетні витрати).

Ухвалення цього регуляторного акта дасть змогу установлення тарифів на послуги з перевезення пасажирів та багажу автобусними маршрутами загального користування, розрахунок яких виконано відповідно до Методики, що створить умови для захисту автоперевізників від провадження збиткової господарської діяльності. Для членів Криворізької міської територіальної громади – забезпечить надання сталих пасажирських перевезень, для перевізників – гідну оплату праці найманого персоналу, що, у свою чергу, призведе до задоволення всіх сторін у питаннях організації роботи пасажирського транспорту міста.

Таким чином, отримується загальний збалансований ефект від запровадження регуляторного акта.

 

VII. Обґрунтування запропонованого строку дії регуляторного акта

 

Запропонований регуляторний акт упроваджується на необмежений термін дії або до ухвалення нових нормативних актів, що регламентуватимуть діяльність перевезень пасажирів на міських пасажирських маршрутах загального користування.                 У разі потреби вноситимуться зміни до нього, у тому числі за  підсумками аналізу   відстеження його результативності.

 

VIII. Визначення показників результативності дії

регуляторного акта

 

Досягнення визначених цілей шляхом виконання вимог нового регуляторного акта принесе вигоди без необхідності залучення додаткових витрат органів місцевого самоврядування.

Для відстеження результативності дії регуляторного акта визначено такі показники:                                                                               

        Таблиця 12

п/п

Показники результативності

2022

рік

2023

 рік

2024

рік

2025

 рік

2026

рік

2027

рік

1

2

3

4

5

6

7

8

1

Розмір надходжень до державного та місцевих бюджетів і державних цільових фондів, пов'язаних з дією акта

Запропонованим  регуляторним актом надходжень до державного та місцевих бюджетів і державних цільових фондів не передбачено 

2

Кількість суб’єктів господарювання, на яких поширюватиметься регуляторний акт (осіб)

Чисельність суб’єктів господарювання у залежності від кількості укладених договорів між виконкомом Криворізької міської ради та суб’єктами господарювання (юридичні особи, їх філії (відділення, представництва) та фізичні особи–підприємці), які надають послуги з перевезення пасажирів міським автотранспортом (табл.6)

Чисельність суб’єктів господарювання у залежності від кількості укладених договорів між виконкомом Криворізької міської ради та суб’єктами господарювання (юридичні особи, їх філії (відділення, представництва) та фізичні особи–підприємці), які надають послуги з перевезення пасажирів міським автотранспортом

(табл.6), що може зазнавати змін у залежності від кількості укладених договорів

 

3

Розмір коштів і час, що витрачатимуться суб'єктами господарювання та/або фізичними особами, пов'язаними з виконанням вимог акта:

ознайомлення з вимогами регуляторного акта

 

0,17 год (час, який витрачається суб’єктами на пошук акта в мережі Інтернет) х 40,46 грн  (погодинний розмір заробітної плати) = 6,89 грн

Розмір часу буде постійним. Розмір коштів може змінюватися, у залежності від змін розміру мінімальної заробітної плати. Розрахунки витрат наведено в додатках 1, 2 до аналізу регуляторного впливу проєкту рішення виконкому міської ради «Про встановлення в               м. Кривому Розі тарифів на послуги з перевезення пасажирів та багажу автобусними маршрутами загального користування»

4

Рівень поінформованості суб'єктів господарювання та/або фізичних осіб з основних положень акта

Високий

Високий (оприлюднено документ з регуляторної політики відповідно до Регламенту виконкому Криворізької міської ради на офіційному вебсайті Криворізької міської ради та її виконавчого комітету - підрозділ «Регуляторна політика» https://kr.gov.ua, на Єдиному державному вебпорталі відкритих даних https://data. gov.ua, у засобах масової інформації в термін, установлений законодавством). Доступ до більшості державних реєстрів суттєво обмежений

 

5

Кількість звернень  громадян до органів місцевого     самовря-

0

0

0

0

0

0

1

2

3

4

5

6

7

8

 

дування з питання недотримання автоперевізниками тарифів на послуги з перевезення пасажирів та багажу автобусними маршрутами  загального користування

 

 

 

 

 

 

 

6

Кількість звернень суб’єктів господарювання - перевізників до органів місцевого самоврядування, у зв’язку зі зміною умов виробничої діяльності та реалізації послуг, що не залежать від господарської діяльності перевізника, у тому числі в разі зміни вартості палива більш ніж на 10%

 

7

0

0

0

0

0

 

  1. Визначення заходів, за допомогою яких здійснюватиметься
    відстеження результативності регуляторного акта

 

Відстеження результативності регуляторного акта буде проведено в строки, визначені Законом України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» та відповідно до Методики, затвердженої Постановою №308, зі змінами:

 базове відстеження до дня набуття чинності регуляторним актом з метою оцінки стану суспільних відносин, на врегулювання яких спрямована його дія;

 повторне відстеження через рік після набуття чинності регуляторним актом з метою оцінки ступеня досягнення визначених ним цілей;

 періодичне відстеження раз на три роки, починаючи від дня закінчення заходів з повторного відстеження результативності, у тому числі в разі, коли дію акта було продовжено після закінчення цього терміну.

Аналіз регуляторного акта розроблений у відповідності до ст ст. 4, 8 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» з урахуванням вимог Постанови №308, зі змінами.

Зворотний зв’язок: поштова адреса: пл. Молодіжна, 1, м. Кривий Ріг, 50101, Сиротюк Сергій Васильович – начальник управління транспорту та телекомунікацій виконкому Криворізької міської ради, каб. 365, тел. (0564) 92-02-75; електронна адреса: vtiz@kr.gov.ua.

 

Додаток  2

до аналізу регуляторного впливу до проєкту регуляторного акта –рішення виконкому міської ради «Про встановлення тарифів на послуги з перевезення пасажирів та багажу автобусними  маршрутами загального користування в м. Кривому Розі »

(розділ III, таблиця 6)

 

ТЕСТ малого підприємництва (М-Тест)

  1. Консультації з представниками мікро- та малого підприємництва щодо оцінки впливу регулювання

 

Консультації щодо визначення впливу запропонованого регулювання на суб’єктів малого підприємництва та детального переліку процедур, виконання яких необхідне для здійснення регулювання, з міською консультативною радою суб’єктів господарювання з питань транспорту та телекомунікацій, окремими суб’єктами малого бізнесу, що проведені в  жовтні  2022 року, відображені в таблиці:

 

             Таблиця 1

п/п

Вид консультації

Кількість учасників консультацій, осіб

Основні результати консультацій (опис)

1

2

3

4

1

Засідання міської консультативної ради суб’єктів господарювання з питань транспорту та телекомунікацій ( 20.10. 2022)

 7

За результатами попереднього обговорення проєкту рішення та проведених у процесі його підготовки консультацій на засіданнях міської консультативної ради з питань транспорту та телекомунікацій підтверджено витрати, зазначені в розрахунку, та оцінка впливу регуляторного акта на конкуренцію в рамках проведення аналізу регуляторного впливу. Обговорення необхідності затвердження нових тарифів на послуги з перевезення пасажирів та багажу автобусними маршрутами загального користування. У аналізі регуляторного впливу розглянуто всі альтернативи

2

Оперативна нарада з керівниками підприємств пасажирського транспорту, проведена згідно з календарним планом  роботи виконкому міської ради (20.10.2022), протокольно

7

Обговорення необхідності за-твердження нових тарифів на послуги з перевезення паса-жирів та багажу автобусними маршрутами загального користування та витрати, зазначені в розрахунку, оцінка впливу регуляторного акта на конкуренцію в рамках проведення аналізу регуляторного впливу, розгляд усіх альтернатив

1

2

3

4

3

Проведення  робочої зу-стрічі (20.10.2022)

 3 керівники транс-портних підприємств, 2 бухгалтери транспортних підприємств

Від бухгалтерів транспортних підприємств під час робочої зустрічі було отримано консультації щодо розрахунку витрат суб’єктів підприємництва всіх форм власності на виконання вимог регулювання та оцінку впливу регуляторного акта на конкуренцію в рамках проведення аналізу регуляторного впливу

 

  1. Вимірювання впливу регулювання на суб’єктів малого підприємництва (мікро- та малі)

 

Послуги з автобусних перевезень у місті Кривому Розі надають 4 підприємства: Комунальне підприємство «Міський тролейбус», Товариства з обмеженою відповідальністю «Північ Транс», «Криворожтранс», Приватне підприємство «Одіум-Престиж» та 3 фізичні особи-підприємця. Відповідно до таблиці 6 аналізу регуляторного впливу питома вага суб’єктів мікро та малого підприємництва більше 10%, тому проводяться розрахунки.  

 

  1. Розрахунок витрат суб’єктів малого підприємництва на виконання вимог регулювання

                                                                                                                                               Таблиця 2

п/п

Найменування оцінки

У перший рік (стартовий рік упровадження регулювання)

Періодичні

(за наступний рік)

 

За п’ять років

 

1

2

3

4

5

1

Витрати на придбання основних фондів, обладнання та приладів, сервісне обслуговування, навчання/

підвищення кваліфікації персоналу тощо, тис. грн

Додаткових витрат не передбачено

 

2

Податки та збори (зміна розміру податків/зборів, виникнення необхідності в сплаті податків/зборів),  тис. грн

Додаткових витрат не передбачено

 

3

Витрати, пов’язані з веденням обліку, підготовкою та поданням звітності державним органам, тис. грн

Додаткових витрат не передбачено

 

4

Витрати на отримання адміністративних послуг (дозволів, ліцензій, сертифікатів, атестатів, погоджень, висновків, проведення незалежних/обов’язкових експертиз, сертифікації, атестації тощо) та інших послуг (проведення наукових, інших експертиз, страхування тощо), тис. грн

Додаткових витрат не передбачено

1

2

3

4

5

5

Витрати на ознайомлення з регуляторним актом, грн: 0,17 год (час, який витрачається суб’єктами на пошук акта в мережі Інтернет) х

40,46 грн  (погодинний розмір) = 6,89 грн

6,89

 

 

0 (витрати відсутні) (припущення, що суб’єкт отримує первинну інформацію про вимоги регулювання у перший рік за результатами консультацій)

6,89 грн (витрати за 5 років будуть на рівні витрат стартового року впровадження регулювання, у зв’язку з тим, що немає необхідності щорічного ознайомлення з регуляторним актом при відсутності змін до нього)

6

Інше, тис. грн

Додаткових витрат не передбачено

7

РАЗОМ (сума рядків: 1 + 2 + 3 + 4+ 5 + 6), грн

6,89

0

6,89

8

Кількість суб’єктів господарювання мікро- та малого підприємництва, на яких буде поширено регулювання, од.

4

4

4

9

Сумарні витрати суб’єктів господарювання мікро- та малого підприємництва на виконання регулювання, грн

27,56

0 (витрати відсутні) (припущення, що суб’єкт отримує первинну інформацію про вимоги регулювання у перший рік за результатами консультацій)

27,56 грн (витрати за 5 років будуть на рівні витрат стартового року впровадження регулювання, у зв’язку з тим, що немає необхідності щорічного ознайомлення з регуляторним актом при відсутності змін до нього)

               

                                                                                                                    

Бюджетні витрати на адміністрування регулювання суб’єктів малого підприємництва

 

 

Розрахунок бюджетних витрат на адміністрування регулювання не здійснюється для органів місцевого самоврядування, оскільки додаткових витрат немає.

У зв’язку з тим, що при виконанні вимог регулювання створення нових органів (або нового структурного підрозділу діючого органу) не передбачається, бюджетні витрати відсутні та фінансування наявних органів буде здійснюватися в межах бюджетних асигнувань.

 

  1. 4. Розрахунок сумарних витрат суб’єктів малого

підприємництва, що виникають на виконання вимог регулювання

 

                                                                                                                                                           Таблиця 3

п/п

Показник

Перший рік регулювання (стартовий), грн

За п’ять років, грн

1

Оцінка «прямих» витрат суб’єктів малого підприємництва на виконання вимог регулювання

0

(витрати відсутні)

0

(витрати відсутні)

2

Оцінка вартості адміністративних процедур для суб’єктів малого підприємництва щодо виконання регулювання та звітування

27,56

27,56 грн (витрати за 5 років будуть на рівні витрат стартового року впровадження регулювання, у зв’язку з тим, що немає необхідності щорічного ознайомлення з регуляторним актом при відсутності змін до нього)

3

Сумарні витрати малого підприємництва на виконання запланованого регулювання

(рядки 1+2)

27,56

27,56 грн (витрати за 5 років будуть на рівні витрат стартового року впровадження регулювання, у зв’язку з тим, що немає необхідності щорічного ознайомлення з регуляторним актом при відсутності змін до нього)

4

Бюджетні витрати на адміністрування регулювання суб’єктів малого підприємництва

0

(витрати відсутні)

0

(витрати відсутні)

5

Сумарні витрати на виконання запланованого регулювання (рядки 3+4)

27,56

27,56 грн (витрати за 5 років будуть на рівні витрат стартового року впровадження регулювання, у зв’язку з тим, що немає необхідності щорічного ознайомлення з регуляторним актом при відсутності змін до нього)

 

  1. Розроблення коригуючих (пом’якшувальних) заходів для малого підприємництва щодо запропонованого регулювання

 

Для суб’єктів бізнесу коригуючим (пом’якшувальним) заходом є можливість брати участь у конкурсі з перевезення пасажирів на міських автобусних маршрутах загального користування відповідно до вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 03 грудня 2008 року №1081 «Про затвердження Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування», перемогти в ньому та проваджувати господарську діяльність, отримуючи відповідну вигоду. Додаткові пом’якшувальні заходи для суб’єктів малого бізнесу розробити неможливо у зв’язку з вимогами вказаної Постанови Кабінету Міністрів України.